İnternet

Nasim Najafi Aghdam'ın Türkçe videoları ortaya çıktı!

Video paylaşım platformu YouTube'un ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan merkezine silahlı saldırı gerçekleştiren Nasim Najafi Aghdam'ın Türkçe videoları ortaya çıktı

Youtube saldırganı Nasim Najafi Aghdam Türk mü?

3 Nisan'da Youtube'nin genel merkezine silahlı saldırı gerçekleştiren Nasim Najafi Aghdam'ın eski bir Youtuber olduğu ortaya çıktı.

YouTube'un Kaliforniya eyaletinin San Bruno şehrinde bulunan genel merkezinde yaşanan olayda 3 kişiyi yaraladıktan sonra İran asıllı Nasim Aghdam yakalanacağını anlayınca intihar etti.  39 yaşındaki Aghdam, Youtube üzerinde Vegan Nasim olarakta bilinmekteydi. Saldırıdan önce Güney Kaliforniya'da yaşayan YouTuber, hayvan hakları aktivisti ve vegan vücud geliştirmecisi olarak biliniyordu.  

Nasim'in en dikkat çeken yönü ise kanalında Türkçe videolarının bulunması. Türkçe konuşarak yemek tarifleri veren Nasim'in akıcı bir şekilde Türkçe konuşması akıllarda soru işaretlerinin oluşmasına sebebiyet verdi. 

İran doğumlu olan Nasim Najafi Aghdam, küçüklüğünden beri kendisini hep hayvan hakları savunucusu olarak tanımlıyordu. Et yemeyi ve kürk giymeyi reddeden YouTuber, her videosunda bu konulara göndermelerde bulunuyordu.  Son olarak Youtube saldırısından önce Aghdam'ın  ''et cinayettir'' yazılı aracına halk tarafından saldırı gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

NBC Bay Area yerel kanalına göre, Aghdam'ın Ocak 2017'de kendi YouTube kanalında yayımladığı görüntüsünde, YouTube'un kendisine "ayrımcılık" uygulayarak videolarını filtrelediğini ve kendi Farsça kanalı "Nasime Sabz"ı hedef aldığını öne sürdüğünü belirtti.

Filtrelemenin ardından Aghdam'ın kanalının izlenme sayısında düşüş görüldüğünü iddia ettiğine yer verilen haberde, Şubat 2017'de Facebook sayfasında yaptığı paylaşımda Nasim Najafi Aghdam'ın "YouTube'da eşit büyüme fırsatı yok." ifadesini kullandığı ortaya çıktı.

Saldırı sonrası Nasim'in YouTube kanalı kapatıldı.  Nasim'in neden böyle bir saldırıya kalkıştığı ise henüz bilinmiyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.