İnternet

Yüksek hızlı internet yaygınlaşınca neler olacak?

Strategy&'ye göre Türkiye'de yüksek hızlı internetin yaygınlaşması 2023’e kadar 130 milyar dolar ek gayri safi yurtiçi hasıla ve 500 bin ek istihdam getirecek.

Yüksek hızlı internet yaygınlaşınca neler olacak?

Dünya'nın ilk kurulan strateji danışmanlığı şirketi Strategy& (eski adıyla Booz& Company) Türkiye'de yüksek hızlı internetin yaygınlaştırılmasıyla ilgili hazırladığı raporu paylaştı.

Raporda yer verilen içerik Strategy& Telekomünikasyon, Medya ve Teknoloji Sektörü Bölge Lideri Bahjat El-Darwiche'nin İstanbul'da basın mensuplarıyla bir araya geldiği basın toplantısında açıklandı. Raporun içeriğine göre Türkiye'de yüksek hızlı internetin yaygınlaşması ülke ekonomisine büyük katkıda bulunacak.

Rapora göre Türkiye'de şu an %44 seviyesinde izleyen sabit internet kullanımı şu anki artış hızıyla 2023 yılında anca %60 seviyesine ulaşabilecek. Eğer yüksek hızlı internetin yaygınlaştırılması konusunda gerekli adımlar atılırsa sabit internet kullanım orannın %85'e kadar yükselme olasılığına raporda yer veriliyor.

1458741358_strategy-foto.jpg

Raporda Türkiye'de sabit internet kullanımının 2023 yılında %85'e yükselmesinin Türkiye'nin GSYİH'ya 130 milyar dolar katkıda bulunabileceğinden ve bilgi ve iletişim teknolojileri sektörüne 10 milyar dolar ek büyüme ile 500bin ek istihdamı beraberinde getireceğinden bahsediliyor.

Strategy& hedefe ulaşmak için Türkiye pazarında geliştirilmesi gereken alanlardan detaylı olarak bahsettiği bu raporda talebin yetersizliğine de dikkat çekti.

Şirket raporda yüksek hızlı interneti yaygınlaştırmak için dünyada uygulanan üç uygulama modelinden bahsediyor ve bu modeller arasında Türkiye’nin ihtiyacına en uygun olan modellerin ‘Talebin Canlandırılması’ ve “Altyapı Yatırımlarına Dayalı Rekabet” olduğunu belirtiyor.


 

 

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.