İnternet

Zenginleştirilmiş ''VoLTE'' servisini Türkiye’de ilk defa Turkcell test etti

Ses ve datanın aynı anda 4G altyapısı üzerinden taşınmasını sağlayan VoLTE (Voice over LTE) teknolojisi, 4G ile birlikte Turkcell şebekesinde kullanılmaya başlanacak.

Zenginleştirilmiş ''VoLTE'' servisini Türkiye’de ilk defa Turkcell test etti

4G’yi 81 ilde aynı anda müşterilerinin kullanımına sunmayı hedefleyen Turkcell, 4G ile birlikte hayatımıza girecek yeni teknolojiler için de hazırlıklarını uluslararası teknoloji devleriyle birlikte yürütüyor. Bu kapsamda son olarak Ericsson işbirliği ile, çok daha zengin bir arama deneyimi sunan “Zenginleştirilmiş VoLTE” (Enriched Voice over LTE) teknolojisi Türkiye’de ilk kez test edildi. “Zenginleştirilmiş VoLTE” teknolojisi sayesinde sesli aramalar, aynı anda pek çok farklı işlevle yeni bir boyuta taşınıyor. 

Zenginleştirilmiş VoLTE ile artık akıllı telefon üzerinden yapılan görüşmelerde şunlar mümkün hale geliyor:

1428740815_enriched-volte.jpg 

·        HD görüntülü görüşme

·        Aramayı yazılı bir mesaj, konum veya fotoğraf ekleyerek başlatabilme

·        Arama esnasında eşzamanlı ve karşılıklı olarak aynı ekran görüntüsü üzerinde çizim yapabilme

·        Harita üzerinde eşzamanlı yol tarifi verebilme

·        Çok büyük boyutlu dosyaları kolayca paylaşabilme

·        Arama esnasında ve konferans görüşmelerinde yazılı olarak da sohbet edebilme

Turkcell, mobil iletişim altyapısını bir sonraki aşamaya taşıyacak olan ultra mobil genişbant vizyonunu ileri 4G teknolojileriyle güçlendiriyor. Ses ve datanın aynı anda 4G altyapısı üzerinden taşınmasını sağlayan VoLTE (Voice over LTE) teknolojisi, 4G ile birlikte Turkcell şebekesinde kullanılmaya başlanacak. “Zenginleştirilmiş VoLTE” anlamına gelen Enriched VoLTE hizmetleri ise 4G ile birlikte yepyeni bir arama deneyimi sunmayı vaat eden, dünyada henüz ticari kullanıma açılmamış bir teknoloji. Turkcell, iş ortakları ile birlikte müşterilerinin Enriched VoLTE devrimine öncülük etmeyi hedefliyor.

VoLTE ile HD ses ve 1 saniyede çalan telefonlar

VoLTE teknolojisi sayesinde ses kalitesi artık HD+ düzeyine ulaşırken yapılan aramaların başlangıç süresi kısalıyor. Yani, bir cihazdan aynı 4G şebekesi üzerindeki bir başka cihaz arandığında, karşıdaki telefon 1 saniyeden az bir sürede çalmaya başlıyor.

1428740834_enriched-volteacilarama.jpg

Zenginleştirilmiş VoLTE deneyimi ile hepsi birarada

Zenginleştirilmiş (Enriched) VoLTE teknolojisi için Ericsson işbirliği ile çalışmalarını yürüten Turkcell, kurduğu 4G test şebekesinde ileri 4G teknolojisini Türkiye’de ilk kez başarıyla deneyimledi.

Zenginleştirilmiş VoLTE deneyimi, cep telefonlarına yepyeni özellikler katıyor. Görüntülü görüşmelerin HD+ kalitesinde gerçekleştirilmesi, sesli aramaya özel bir fotoğraf, harita, not veya konum eklenebilmesi gibi özellikler Zenginleştirilmiş VoLTE ile kullanılabilir olacak. Böylelikle aradığınız kişi, telefonu çaldığında çok meşgul olsa bile mesajınızda ifade edeceğiniz bilginin aciliyetine dayanarak aramayı kabul etmeye karar verebiliyor. Kişi o sırada arandığını fark etmese bile sonrasında cevapsız çağrılarda eklediğiniz notu görebiliyor.

Zenginleştirilmiş VoLTE’nin esas devrim yaratacak özellikleri ise, karşıdaki telefon açıldığında ortaya çıkıyor. Aramanın tarafları isterlerse anında mesajlaşma özelliği ile sohbet etmeye başlayabilecekleri gibi birbirlerine dosya, fotoğraf ya da video da gönderebiliyorlar. Taraflar aynı harita üzerinde konumlarını görüp isterlerse yol tarifi için bu haritada karşılıklı işaretleme ve çizim de yapabiliyorlar. Cep telefonu üzerinden iletişimin tanımını genişletecek bir diğer özellik ise ViLTE (Video over LTE) teknolojisi sayesinde iki kişinin aynı anda birden çok kişinin görüntülü konuşmaya katılabilmesi. 4G altyapısının sağladığı Zenginleştirilmiş VoLTE hizmeti sayesinde artık cep telefonu görüşmelerini gruplar halinde gerçekleştirmek ve yukarıdaki özelliklerden tüm tarafların yararlanabilmesi mümkün olacak.

1428740859_enriched-volteharita.jpg

Kuruöz: ‘Zenginleştirilmiş 4G deneyimi’ için adres Turkcell

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, konuyla ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: “4G teknolojisi uçtan uca veri iletişimi düşünülerek tasarlanmış bir mimari. Ülkemizi ultra mobil genişbant dönemine taşıyacak olan 4G’de ulaşılan son teknolojiyi dünya ile aynı anda Turkcell müşterilerinin kullanabilmeleri için aralıksız çalışıyoruz. Zenginleştirilmiş VoLTE teknolojisini de bugün dünyada test eden birkaç operatörden birisiyiz. Kullanıcılarına yepyeni bir arama deneyimi yaşatacak olan bu teknolojiyi dünyada ilk defa Turkcell’lilerin kullanabilmeleri için iş ortaklarımız ile birlikte altyapı tarafında gerekli testleri yapıyoruz. 3G’de olduğu gibi 4G’de de hem hızın hem de yeniliklerin öncüsü olacağız.”

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ziya Erdem ise yaptığı açıklamada; “Ericsson olarak geliştirmekte olduğumuz yenilikçi teknolojilerimiz sayesinde 4G ile birlikte data servislerinin yanı sıra ses servislerinde de geliştirilmiş özellikler kazandırarak lider teknoloji şirketi olmaya devam ediyoruz. Bu teknolojileri Türkiye’de ilk defa uygulayarak sektörün öncülüğünü yapmış olmanın gururunu paylaşıyoruz. Turkcell isbirligi ile Zenginleştirilmiş VoLTE (Enriched VoLTE) ile birlikte son kullanıcı deneyimini bugün olduğu gibi gelecekte de geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Aynı zamanda VoLTE ve Zenginleştirilmiş VoLTE (Enriched VoLTE) servislerinin kullanılabilir olması için akıllı telefonların dönüşümüne de katkıda bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

VoLTE ve Zenginleştirilmiş VoLTE (Enriched VoLTE) teknolojilerinin kullanılabilmesi için altyapının yanı sıra kullanılan akıllı telefonun da bunu desteklemesi gerekiyor.

Zenginleştirilmiş (Enriched) VoLTE ile hayatımız nasıl değişecek?

Zenginleştirilmiş VoLTE servisleri ile birlikte akıllı telefon kullanma alışkanlıklarımız da değişecek. Peki, bu yeni servisler gündelik hayatımızda bize ne gibi avantajlar sunacak? İşte bazı örnekler:

-          Telefon rehberinizde kayıtlı olmayan bir numara sizi arıyor. Ancak aslında bu numara çocuğunuzun okulunun numarası. Belki cevap vermeyeceğiniz bu aramayı, ekranda gördüğünüz “Ece’nin ateşi çıktı” notunu görünce cevaplıyorsunuz.

-          Arama yaparken, aradığınız kişinin sizin numaranızı kaydetmemiş olma ihtimaline karşın aramaya kartvizitinizi ekliyor veya adınızı not olarak yazıyorsunuz. Böylece arama yaparken kartvizitinizi paylaşmış olacaksınız. Üstelik çağrı cevaplanmasa bile cevapsız çağrılar listesinde kartivizitinizle birlikte görüntülenecek.

-          Toplantıdasınız ve bankanızın çağrı merkezi numarasından aranıyorsunuz. Normal koşullarda cevap veremeyeceğiniz bir arama; ancak bankanızın aramaya eklediği şu notu görünce çağrıyı cevaplıyorsunuz: “Kredi kartınızın kopyalandığını tespit ettik. Bilginiz dışında bir harcama gerçekleşmemesi için kartınızı kullanıma kapatıyoruz.”

-          Alaçatı’da tatildesiniz. İş yerinden bir arkadaşınız arıyor ancak şezlongda güneşlenirken “Daha sonra ararım” diye düşünüyorsunuz. Tam o anda çağrının üzerinde arama yapan kişinin konumunu da paylaştığını ve iş arkadaşınızın da Alaçatı’da olduğunu görüyorsunuz. Hemen telefonu açarak büyük bir pot kırmaktan kurtuluyorsunuz.

Zenginleştirilmiş VoLTE (Enriched VoLTE) teknolojsinin özellikleri

·        VoLTE (Voice over LTE) Yüksek kaliteli IP tabanlı sesli konuşma teknolojisi

HD+ ses

Kendisinin olmayan altyapı üzerinden hizmet veren internet servislerine (OTT – Over the Top) göre düşük pil tüketimi

Çok hızlı çağrı bağlama (< 1sn)

Çağrı ile eş zamanlı LTE (4G) hızında veri indirebilme

·        ViLTE (Video over LTE) Yüksek kaliteli IP tabanlı görüntülü konuşma teknolojisi

HD+ ses

HD+ kalitesinde görüntü

Çağrı esnasında bakılan bölgedeki görüntüyü de paylaşabilme

·        Dosya Paylaşımı

Çağrı esnasında dosya transferi imkanı

◦          Fotoğraf

◦          Video

◦          Müzik

◦          Doküman

◦          Kontak paylaşımı

LTE hızı düşmeden dosyaların paylaşılması

Çok büyük GB boyutunda dosyaları paylaşabilme

·        Çizim

Karşılıklı aynı defterde çizim yapabilme imkanı

Çizilen şeklin anında paylaşımı

Resimler ve sunumlar üzerinde de çizim yapabilme

·        Harita ve Konum

Konum gönderebilme

Harita paylaşma

Harita üzerinde karşılıklı çizim yapabilme

Adres gönderme ve gönderilen adrese navigasyon

·        Sohbet

Birebir anlık mesajlaşma (chat)

Grup oluşturma ve grup chat

Emoticon gönderebilme

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.