PlayStation’da passkey uygulaması başlıyor

PlayStation, kullanıcılarının oyun konsollarına erişimlerini daha da güvenli hale getirecek yeni bir özelliği devreye alıyor.

PlayStation’da passkey uygulaması başlıyor

Artık, PlayStation kullanıcıları, geleneksel şifrelerin yerine geçebilecek bir yöntem olan "passkey" ile giriş yapabilecekler. Bu yenilik, kullanıcı deneyimini kolaylaştırırken, hesap güvenliğini de bir üst seviyeye taşımayı hedefliyor.

Passkey, bir nevi dijital anahtar işlevi görerek, kullanıcıların hesaplarına erişimlerini daha basit ve daha güvenli bir şekilde sağlamalarına olanak tanıyor. Bu sistem, özellikle birden fazla cihaz kullanımında ve güvenliği ön planda tutan kullanıcılar için büyük bir kolaylık sunuyor. PlayStation, bu yeniliği ile oyun dünyasında güvenlik ve erişilebilirlik konusunda yeni bir standart belirlemeyi amaçlıyor.

Sony Interactive Entertainment (SIE), PlayStation hesapları için passkey desteğini başlattı. Artık kullanıcılar, mobil cihazlarını veya bilgisayarlarını kullanarak ve ekran kilidini açma yöntemlerini kullanarak PlayStation hesaplarına kolayca giriş yapabilecekler. Örneğin, telefonunuzu bir PIN, parmak izi veya yüz tanıma ile kilidini açıyorsanız, PlayStation hesabınıza da aynı şekilde erişebileceksiniz. Masaüstünde, hesabımızı 1Password ile kolayca bağlayıp, passkey yeteneğini kullanabildik.

PlayStation’da passkey uygulaması başlıyor

Şirket, güncellemeye dair resmi sayfasında, passkey kullanmanın faydalarına değindi. Passkeylerin, ister istemeden isterse bilerek olsun, yeniden kullanılamayacağı veya verilemeyeceği için, SIE'nin açıklamasına göre, phishing ve veri ihlallerine karşı dirençli olduğu belirtildi.

Passkey ayarlamak için, Hesap Yönetimi altındaki Güvenlik bölümüne gitmeniz yeterli. Orada, seçeneği etkinleştirebilir ve ekrandaki talimatları takip ederek bir passkey oluşturabilirsiniz. Şirket, bazı donanım güvenlik anahtarlarının sorunlara neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu ve mobil cihazlarda senkronize edilmiş passkeylerin kullanılmasının daha iyi olabileceğini belirtti. Ayrıca, Android'de mobil PIN kodlarının passkey olarak kullanılmasını önermedi ve passkey sağlayıcısı olarak iCloud Anahtar Zinciri, Google Şifre Yöneticisi, 1Password ve Dashlane'i önerdi. Seçeneği ayarladıktan sonra, PlayStation 5 veya PlayStation 4 konsolunda oturum açmanız gerektiğinde passkeyinizi kullanmanız istenecektir. İstediğiniz zaman seçeneği devre dışı bırakabilir ve şifre ile oturum açmaya geri dönebilirsiniz.