Sony, PlayStation 5 satışlarının bir dakikada ne kadar olduğunu açıkladı

Sony, PlayStation 5'in piyasaya sürüldüğü ilk dakikada elde ettiği satış rakamlarını açıklayarak, konsolun popülerliğini ortaya koyuyor.

Sony, PlayStation 5 satışlarının bir dakikada ne kadar olduğunu açıkladı

Dokuzuncu nesil konsol savaşları hâlâ tüm hızıyla devam ediyor. Sony, Microsoft ve Nintendo, daha fazla ürün satmak ve mümkün olduğunca çok kullanıcıya ulaşmak için kıyasıya bir rekabet içindeler. Bu yarışta şu anda önde gelen isim Sony, uzun süredir sürdürdüğü özel oyun stratejisi sayesinde bu başarıya ulaştı. Şirketin bu yaklaşımının işe yaradığı, PlayStation 5'in son satış rakamlarında açıkça görülüyor. İşte ayrıntılar…

Sony PlayStation 5, oyun konsolu pazarında dalgalar yaratıyor. Üstelik şirketin işini kolaylaştıran birçok faktör var. Örneğin, sayısız oyun stüdyosuna ve Game Pass hizmetine rağmen Xbox, özel oyunlar çıkarmakta zorlanıyor. Ayrıca, henüz piyasaya sürülmemiş olan Nintendo Switch 2'nin yokluğu da Sony için rekabeti kolaylaştırıyor.

Sony, PlayStation 5 satışlarının bir dakikada ne kadar olduğunu açıkladı

Tabii ki bu durum raporlara da yansıyor. Sony, Temmuz ayında 40 milyon PS5 ünitesi sattığını açıklamıştı. Şimdi ise bu sayının 50 milyona ulaştığını belirttiler. Ayrıca, tatil sezonuna yeni girdik. Şirketin bu alışveriş heyecanından yararlanarak, bu sayıları daha da artırması bekleniyor.

Ancak, gelecekte olacakları bir kenara bırakıp, şu ana kadar olanlara odaklanırsak, inanılmaz bir tablo ortaya çıkıyor. Yaklaşık 120 günde 10 milyon PlayStation 5 ünitesi satmak, Sony için bile dikkate değer bir başarı. Sony'nin son iki duyurusunun tarihlerine dayanarak ve farkı 120 gün olarak belirlersek, PlayStation 5 ünitelerinin saatte yaklaşık 3,472 adet satıldığını tahmin edebiliriz.

Dakikalara indirgediğimizde bu, dakikada yaklaşık 208 konsol anlamına geliyor. Böyle sayılara ulaşmak, herhangi bir şirket için dikkate değer bir başarıdır. Sony'den resmi bir detaylı rapor olmadan, bu rakamların gerçekte biraz farklı olabileceğini belirtmek önemli.