Sony PlayStation tarafındaki en büyük kozlarından birini kaybetti

Sony'nin oyun dünyasında önemli bir kaybı oldu; bir yıldız ismi Electronic Arts'a (EA) kaptırdı.

Sony PlayStation tarafındaki en büyük kozlarından birini kaybetti

Bu gelişme, oyun sektöründe dengeleri değiştirecek nitelikte. Sony, kreatif zekası ve yenilikçi projeleriyle tanınan bu önemli ismi kaybederken, EA'nın bu transferle gücüne güç kattığı kesin. Her iki şirket için de yeni bir dönemin başlangıcı olan bu olay, gelecek projeler ve oyun dünyasının yönü üzerinde belirleyici olabilir. Bu gelişmenin detayları ve etkilerini daha yakından incelemek gerekirken, sektördeki rekabetin kızışacağı şimdiden görülüyor.

Uzun yıllar PlayStation'ın başında olan Connie Booth, 2023'te Sony'den ayrıldı ve ayrılışının nedeni hiçbir zaman açıklanmadı. Şimdi ise, Electronic Arts (EA) bünyesinde Grup Yöneticisi, Aksiyon RPG pozisyonunda yeni bir rolde yer alıyor. Bu görevinde, EA Motive, Cliffhanger ve BioWare gibi stüdyoları yönetecek olan Booth, Man, Black Panther ve sıradaki Dragon Age ile Mass Effect oyunları gibi yaklaşmakta olan başlıklardan sorumlu olacak.

EA'nın başındaki Laura Miele, IGN'e Booth'un "inanılmaz bir geliştirici odaklı kültür yaratmış olması ve yaratıcı vizyonu desteklerken yeniliği teşvik etmesi" ile tanındığını belirtti.

Sony'de geçirdiği 30 yılı aşkın süre zarfında, Booth PlayStation'ın iç stüdyolarını kurmaya yardımcı oldu ve Spider-Man 1 ve 2, The Last of Us, Ghost of Tsushima, Uncharted ve Ratchet & Clank gibi başlıkların geliştirilmesine rehberlik etti.

Miele, "Geliştirme topluluğu içinde kusursuz bir üne sahip olan Booth, oyunlarımıza şüphesiz olumlu bir etki yapacak." dedi.

Booth'un EA'ya katılımı, şirketin bu yıl iş gücünün %5'ini, yaklaşık 670 pozisyonu kesmesinden kısa bir süre sonra gerçekleşti ve bu, yılın en son kitlesel işten çıkarmasıydı.

Twisted Metal'in yaratıcısı ve God of War'un ortak yaratıcısı David Scott Jaffe, Booth'un 2023'te PlayStation'dan ayrılmasını ilk bildirendi. PlayStation içindeki kaynaklara atıfta bulunan Jaffe, Booth'un kovulduğunu bildirdi.

Jaffe, "Kovuldu. Sadece gönderilmedi. Emekli olmadı. İstifa etmedi. Kovuldu," dedi. Jaffe'e göre, "görünüşe göre" herhangi bir önceden haber veya uyarı yoktu. "Sadece oldu," dedi. Jaffe, PlayStation'un ekiplerine daha fazla oyun-hizmeti başlığı yapma talimatı veren giden PlayStation başkanı Jim Ryan'ın, birçok PlayStation geliştiricisini rahatsız ettiğini ileri sürdü. "Tüm bunlar bir şekilde Connie'ye mal edildi," dedi Jaffe.

Booth, EA'da, oyun devinin lisanslı IP projelerinden bazılarından uzaklaşma planlarını duyurduğu bir değişim döneminde katılıyor.