Konsol

Xbox grafik farkını açmak için düğmeye bastı

Xbox yeni nesile hızlı başladı. Microsoft cephesi şimdi de AMD'nin FidelityFX teknolojisini kullanmaya başlayacaklarını açıkladı.

Xbox grafik farkını açmak için düğmeye bastı

Yeni nesil oyun konsolu savaşları geçtiğimiz Kasım ayında start aldı. Ancak PlayStation cephesi yine oyunları ile ön plana çıkmış ve satışlarda Xbox Series X/S'in 3-4 adım önünde yer almayı başarmıştı. Ancak Microsoft'un karşı hamlesi gecikmedi. Bethesda gibi dev bir stüdyoyu satın alan ve Xbox Game Pass'e odaklanan Xbox cephesi, güncellemeler ile konsollarına güç katmayı başardı.

FPS Boost özelliğini getirerek seçili eski nesil oyunlarda 60 FPS ve 120 FPS desteğini sunan Xbox, şimdi de AMD ile yeni bir atağa kalkışıyor. Microsoft Game Stack Live'ın grafik açıklamasında , AMD FidelityFX'in bugünden itibaren Xbox Series X/S'te kullanılacağı açıklandı.

AMD'nin bu araç paketi, Xbox oyunlarının daha iyi görünmesini sağlarken aynı zamanda Xbox ve Windows arasında daha iyi optimizasyona olanak tanıyan bazı etkileyici araçları da barındırıyor.

FidelityFX, Tek Geçişli Aşağı Örnekleyici (SPD), HDR için Parlaklığı Koruma Eşleştiricisi, Kontrast Uyarlamalı Keskinleştirme (CAS) ve ışın izlemeli gölgeleri temizleyen bir gürültü giderici ile son derece kullanışlı bir araç seti ile geliyor.

Bu güçlü araçların neler yapabileceğini merak ediyorsanız, AMD'nin web sitesinde verdiği birçok örnek var. Bu örneklere buradan ulaşabilirsiniz.

FidelityFX

The Medium ve Microsoft Flight Simulator gibi pek çok popüler oyun, olabildiğince net ve iyi görünmelerini sağlamak için kontrast uyarlamalı keskinleştirme kullanıyordu. Ancak bunlar PC'de geçerliydi. Artık bu grafik iyileştirmeleri Xbox konsollarında da olacak.

FidelityFX teknolojisi Xbox'ta kullanıma sunulduğunda geliştiricilerin bu araçları hızlı bir şekilde benimsediğini göreceğiz. Bu sayede PlayStation 5 ile Xbox Series X arasındaki grafik farkının açılması ve Xbox'ta daha iyi grafiklerin sunulması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.