Binance CEO’sundan kripto gündemini sarsan açıklama

Dün, Binance'e gönderilen 585 milyon dolarlık FTT soru işaretleri yaratmıştı. Bugün, Binance CEO'su Changpeng Zhao, ellerindeki FTT'lerin tamamını satacaklarını açıkladı. Bu sürece nasıl gelindi?

Binance CEO’sundan kripto gündemini sarsan açıklama

Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun akşam saatlerinde yaptığı açıklama, kripto para gündeminde adeta bomba etkisi yarattı. Dünyanın en büyük kripto para borsasının başındaki isim, ellerindeki FTX Token’ın (FTT) tamamını satacaklarını duyurdu.

Bilindiği üzere Binance, FTX’in stratejik yatırımcılarından biriydi. 2019’da yapılan bu yatırımın miktarının ne olduğu ise açıklanmamıştı. Zhao, bugünkü açıklamasında, Binance’in geçtiğimiz yıl başlayan FTX’teki yatırımından çıkma girişiminin bir parçası olarak 2.1 milyar dolar değerinde BUSD ve FTT aldığını, ortaya çıkan son bulgulardan dolayı ellerindeki tüm FTT’leri tasfiye edeceklerini bildirdi.

Binance CEO’sunun açıkladığı bu karar, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’ın şirketi Alameda Research’ün CoinDesk tarafından yayımlanan bilanço rakamlarından sonra alındı. Şirketin ikinci çeyrek bilançosunda toplam varlıkların 14.6 milyar dolar olduğu öğrenildi. Kritik olan ise, bu miktarın 5.8 milyar dolarlık kısmının FTT, 1.2 milyar dolarlık kısmının SOL, 3.37 milyar dolarlık kısmının ise diğer token’lardan oluşuyor olmasıydı. Bilanço, Alameda’nın Haziran 2022’de elinde sadece 134 milyon dolar nakit bulunduğunu gösteriyordu. Buna karşın, toplam yükümlülükler ise 8 milyar dolardı. Yükümlülüklerin 7.4 milyar dolarını krediler ve 292 milyon dolarını ise FTT token borcu oluşturuyordu. Bu tabloda, şirketin en büyük varlığı FTX’in piyasaya sürdüğü FTT’ydi. Bilançodaki durum, Alameda hakkında soru işaretleri yarattı ve çeşitli söylentilere yol açtı.

“Piyasaya etkisini en aza indirecek şekilde satacağız”

Öte yandan Zhao, FTT satış işlemini piyasaya etkisini en aza indirecek şekilde yapmaya çalışacaklarını söyledi. Binance CEO’su, “Piyasa koşulları ve sınırlı likidite nedeniyle bu sürecin tamamlanmasının birkaç ay alacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

Rakibe karşı bir hamle mi?

Zhao, açıklamalarının devamında, “Binance, her zaman sektör oyuncuları arasında iş birliğini teşvik eder. Bunun bir rakibe karşı hamle olup olmadığına dair spekülasyona gelirsek, durum öyle değil. Sektörümüz henüz olgunlaşmadı ve bir proje, başarısız olduğunda her kullanıcı ve platforma zarar veriyor. Token’ları, genellikle uzun vadeli olarak tutarız. Bu token’ı da uzun süre tuttuk. Eylemlerimizde şeffaf olacağız.” ifadelerini kullandı.

Alameda Research’ten cevap geldi

Zhao’nun açıklamasına kısa sürede Alameda Research’ten yanıt geldi. Şirketin CEO’su Caroline Ellison, Binance’in elindeki tüm FTT’leri 22 dolardan alabileceklerini söyledi. Ellison, Zhao’yu etiketleyerek “FTT satışlarının piyasaya etkisini en aza indirmek istiyorsanız Alameda hepsini bugün 22 dolardan memnuniyetle alacaktır.” ifadelerini kullandı.

585 milyon dolarlık FTT, Binance’e aktarılmıştı

Dün, en çok FTT tutan adreslerden biri, 585 milyon dolarlık FTT’nin tamamını Binance’e aktarmıştı. Bu gelişme sonrası, FTT’nin işlem hacmi sıçramış ve fiyat düşüş yaşamaya başlamıştı.

FTT, düne göre yüzde 9 değer kaybıyla 11.45 itibari ile 23.20 dolardan işlem görüyor.