Kripto Para

Bitcoin düşmeye başladı! Peki, neden? Kripto furyası bitiyor mu?

Kripto para birimlerindeki agresif yükseliş sona ermiş gibi görünüyor. Bitcoin'in fiyatı bir anda 50.000 dolara düştü. Peki, bu düşüş devam edecek mi?


Bitcoin fiyatı bu haftanın başında yaklaşık 57.500 dolardan 48.000 doların altına düştü. Şu sıralar 50.000 dolar seviyesinde işlem gören Bitcoin neredeyse 6 milyar dolar değerindeki türev pozisyonları kripto borsaları tarafından tasfiye ediliyor.

Araştırmalara göre son 24 saatte 5,65 milyar dolarlık açık faiz kripto borsaları tarafından tasfiye edildi. Başka bir deyişle, kripto borsaları, yatırımcıların aşırı kaldırılan pozisyonlarını tasfiye ediyor.

Bitcoin düşmeye başladı! Peki, neden? Kripto furyası bitiyor mu?

Yatırımcılar, Bitcoin'in fiyatının yükseleceğini ve daha fazla fayda sağlayacağını düşünerek, aşırı kaldıraç kullanır veya marjla işlem yapar. Ancak, Bitcoin fiyatı pozisyonlarının likidasyon fiyatının altına düştüğünde, borsalar pozisyonlarını likide etmeye veya kapatmaya zorlar. Çünkü yatırımcılar kaldıraçlı pozisyonlarının marj gereksinimlerini karşılayamazlar.

Gelen bilgilere göre, son 24 saatte 645.000'den fazla tüccar tasfiye edildi ve en büyük tek likidasyon emri, Huobi'de 20.66 milyon dolar değerinde Bitcoin için gerçekleşti.

Borsalardaki toplam likidasyonlar açısından, Binance en büyük paya (2,5 milyar doların üzerinde) sahip oldu. Binance'ı Huobi yaklaşık 1,40 milyar dolar ve OKEx 745 milyon doların üzerinde izledi. Kripto varlıkları açısından, çoğu likidasyonu bitcoin pozisyonları oluşturdu, ardından eter (ETH) ve XRP geliyor.

Tasfiye, kripto tarihindeki en yüksek seviyede. Geçmiş veriler hemen mevcut olmasa da, BitMEX'in geçen yılki likidasyonları iyi bir anlam sağlıyor. O zamanın en büyük kripto vadeli işlem borsası olan BitMEX, o zamanlar 700 milyon doların üzerinde likidasyon gördü.

Kripto para birimlerindeki bu düşüşün anlık olduğu düşünülüyor. Muhtemelen Bitcoin'deki bu dalgalanma önümüzdeki haftalarda durulacak. Şimdilik beklemek en iyisi gibi görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.