Kripto Para

Bitcoin fena çakıldı. Yatırımcılar yasta!

Bitcoin son günlerin en büyük düşüşünü yaşadı ve ciddi bir değer kaybı ile yatırımcılarını üzdü. İşte kripto para piyasasını şok eden gelişmeler.

Bitcoin fena çakıldı. Yatırımcılar yasta!

Kripto para dünyasındaki çalkalanmalar devam ediyor. Dünyanın içinde bulunduğu pandemi süreci ve diğer anlık gelişmeler yüzünden dalgalı bir seyirde olan kripto para camiasında yeni bir şok yaşandı. Başta Bitcoin olmak üzere birçok kripto para biriminde sert düşüşler yaşandı. Hafta sonuna düşüşle giren Bitcoin gün içinde yüzde 20'den fazla düşerek 42 bin dolar seviyesine kadar geriledi. 

Haberin hazırlandığı saat itibariyle 47 bin dolar seviyesinde olan Bitcoin'in yanısıra diğer önemli para birimleri de dibi gördü. Örneğin Ethereum 3500 dolar seviyesine kadar indi. Şu an 3800 dolar seviyesinde olan Ethereum'un nasıl bir seyir izleyeceği biraz da Bitcoin'in durumuna bağlı. 

Bitcoin ve Ethereum'da kayıp yaklaşık yüzde 15 oranına kadar çıkarken bazı para birimlerinde ise bu oran yüzde 25'e yaklaştı. 

Bitcoin fena çakıldı. Yatırımcılar yasta! - Resim : 1

Kripto para piyasasındaki bu düşüşün temel sebebi geçen hafta içinde FED Başkanı tarafından yapılan açıklamalar. Bu açıklamalarla beraber başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto para birimlerinde ve altın fiyatlarında düşüş yaşanmıştı. 

Diğer para birimlerinin tamamında da benzer bir durum söz konusu.  Bu düşüşlerin ne kadar süreceği ve artış olup olmayacağı şimdilik bilinmiyor. Bir dönem Bitcoin 60 bin doların üzerine kadar çıkmıştı. Ethereum da ise bu rakam 4800 dolar olmuştu. Sadece bu iki para birimi değil birçok kripto para biriminde de ciddi değer artışı yaşanmıştı. Ancak gelen bu düşüşler yatırımcıları kara kara düşündürüyor. 

Yorumlar
Hakan
Haber onceden geldi bize usdt e bekleyip Dipten topladık güzel oldu.
Cevapla
Smart🇹🇷
Bu kadar yüksek oynaklığın olması kripto paraların hiç bir dayanak varlığa ve muhatap bir otorite veya garantöre sahip olmamamasından kaynaklanıyor. Sadece sınırlı üretim, yüksek şifreyle korunma, akışkan olma, şeffaflık ve herkesin ortak onayına sahip dağıtık yapıda bir altyapıya sahip olmaları gibi yeteneklerle desteklenen bir ekosistem. Değeri, algı ve ilgiye dayalı olarak belirlenen tamamen sanal bir mekanizma. Eğer beklenti ve umutlar azalırsa hızla değer kaybediyor. Ya da artarsa hızla değer kazanıyor. Bu durum bu enstrümana bir çeşit kumar gibi bir özellik kazandırıyor. Bu parayı alıp satanların çok büyük bir kısmı bu durumun ya farkında değil Ya da zaten bir çeşit kumar olduğunu bilerek bu alanda oynuyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.