Bitcoin fiyatı ne kadar artacak?

Bitcoin, 27 Şubat'ta "sadece yükseliş" ivmesini sürdürerek 57.178$'lık düşüşünü telafi etti ve 27 ayın en yüksek seviyesi olan 57.513$'a ulaşarak genel kripto piyasasını canlandırdı.

Bitcoin fiyatı ne kadar artacak?

Bu yükseliş, yatırımcıların artan ilgisi ve spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) olan olumlu girişlerle desteklendi. Yayımlandığı sırada BTC'nin fiyatı son 24 saatte %10 artarak 57.073$ seviyesinde işlem görüyordu.

Bitcoin fiyatının en son 57.000$ üzerinde işlem gördüğü tarih, zirveye ulaştıktan sonra uzun bir ayı piyasasına giriş yapmaya başladığı 2 Aralık 2021'di. 24 Ocak 2022'ye gelindiğinde, Bitcoin fiyatı 57.000$'lık son seviyesinden %42 düşüşle 32.987$'a kadar gerilemişti.

BTC'nin mevcut fiyat hareketini tetikleyen birkaç faktör bulunmaktadır; bunlar arasında spot Bitcoin ETF'lerine sürekli akın eden yatırımlar, yaklaşan arz yarılanması ve hem perakende hem de kurumsal yatırımcılar arasında genel olarak pozitif bir yatırımcı havası yer almaktadır.

Kurumsal yatırımcılar tarafından sürekli alımlar yapılmaktadır. Bitcoin'in son rallisi, iş zekası firması MicroStrategy'nin 15-25 Şubat tarihleri arasında ortalama 51.813$ fiyattan toplam 155 milyon dolara 3.000 BTC daha satın aldığını duyurmasının ardından geldi. Şirketin kurucusu ve başkanı Michael Saylor, 26 Şubat'ta X üzerinden yaptığı bir paylaşımda, MicroStrategy'nin toplamda 6.09 milyar dolara ortalama 31.544$ fiyatla 193.000 Bitcoin tuttuğunu söyledi.

Ayrıca, Farside Investors verilerine göre, 11 Ocak'ta halka açıldıkları günden bu yana dokuz yeni spot Bitcoin ETF'i toplamda 17 milyar dolar değerinde 300.000 BTC biriktirdi. Net girişler şimdi 6 milyar doları aşmış durumda.

Bitcoin piyasasında azalan arz ve güçlü talebin devam etmesi, kısa vadede BTC fiyatlarının yükselişine işaret ediyor. Özellikle Bitcoin'in 57.000$ seviyesini aşarak 27 ay önce belirlenen 68.6K$'lık zirveye %19.9 oranında yaklaşması, piyasadaki dinamikleri değiştirdi. Piyasa istihbarat firması Santiment'e göre, Bitcoin şu anda kritik bir noktada ve trader'ların BTC'ye olan ilgisi, altcoinlerin geçici olarak ikinci plana atılmasıyla son derece yüksek seviyelere ulaşmış durumda. Bu süreçte, BTC'nin piyasa değeri yazım anında 1.1 trilyon doları aşmış bulunuyor.

Öte yandan, Bitcoin fiyatını destekleyen önemli bir faktör olarak, yaklaşan "Bitcoin yarılanma" olayı gösteriliyor. Bitcoin ödül uygulaması Lolli'nin kurucusu ve CEO'su Alex Adelman, BTC fiyatındaki son artışın, bu yıl Nisan ayında gerçekleşecek olan bir sonraki "Bitcoin yarılanması" öncesinde yeni bir boğa piyasasının fiili başlangıcını işaret ettiğini belirtiyor. Adelman'a göre, bu rallinin önemli bir nedeni, büyük bir katalizör olmaması. Bunun yerine, Bitcoin'in büyük fiyat hareketleri, piyasadaki olumlu duygu ve sürekli Bitcoin ETF girişleri tarafından destekleniyor. ETF girişlerinin, günün rallisiyle yeni günlük zirvelere ulaştığı görülüyor.

Bitcoin yarılanması, Bitcoin blockchain'inde yeni blokların madenciliğinden elde edilen ödülün yarıya düşürülmesi olayıdır. Bir sonraki yarılanma sonrasında, madencilere her blok için verilen BTC ödülü 6.25'ten 3.125'e düşecek. Kripto trader ve analisti Rekt Capital, "Bitcoin Yarılanmasının 4 Fazı"nı gösteren bir grafik paylaşarak, mevcut Bitcoin artışının son "Ön-Yarılanma Rallisi"ni temsil ettiğini ve daha derin düzeltmeler için zamanın dolduğunu ifade etti.