Bitcoin için 55 bin dolar artık "en kötü senaryo"

Bitcoin ETF girişleri, fiyatın bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyelerini aşmasını sağlayacak bir dönüşüm sürecini şekillendiriyor. Bitcoin 112.000 dolar olacak mı ?

Bitcoin için 55 bin dolar artık "en kötü senaryo"

Bitcoin'in fiyatı, 2024 yılı için altı haneli yeni bir hedefe kilitlenmiş durumda. Bu iddialı tahmin, kripto para piyasasına yönelik kurumsal yatırımların hız kazanmasıyla birlikte geliyor. Kripto analiz platformu CryptoQuant'ın CEO'su Ki Young Ju, X platformunda (eski adıyla Twitter) yayınladığı bir analizde, Bitcoin'in bu yıl içinde 112.000$ seviyesine ulaşacağını öngörüyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde geçtiğimiz ay piyasaya sürülen ilk spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF), kurumsal sermayenin piyasaya giriş yapması için yeni kapılar açtı. CryptoQuant'ın CEO'su Ki'nin piyasa öngörüleri de bu yatırımın Bitcoin'in gerçekleşen piyasa değeri üzerindeki etkisini göz önünde bulunduruyor. Gerçekleşen piyasa değeri, BTC arzının son hareket ettiği toplam fiyatı yansıtıyor. CryptoQuant verilerine göre, ETF'lerin toplam girişleri bu yıl tek başına mevcut 451 milyar dolarlık toplama ek olarak 114 milyar dolar daha ekleyebilir.

Ki, "Bitcoin piyasası, spot ETF girişlerinden aylık 9,5 milyar dolar gördü ve bu da yıllık gerçekleşen piyasa değerini 114 milyar dolar artırabilir. GBTC'den çıkışlar olsa da, 76 milyar dolarlık bir artış, gerçekleşen piyasa değerini 451 milyar dolardan 527-565 milyar dolara çıkarabilir" diye belirtiyor.

Bitcoin için 55 bin dolar artık "en kötü senaryo"

Yazı, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)’den devam eden çıkışlara da değiniyor. Bu çıkışlar, kendisi spot ETF olarak işlem görmeye başladığı ilk ayda önemli ölçüde azaldı. Öngörülen fiyat hareketlerini özetleyen Ki, "en kötü senaryo" olarak 55.000$-59.000$ arasında bir fiyat belirliyor.

2024 yılı için Bitcoin fiyat hedefleri oldukça farklılık gösterse de, yılın olumlu sonuçlarına dair tahminler kesinlikle az değil. Nisan ayındaki blok ödülü yarılanması, piyasa gözlemcilerinin özellikle ilgisini çeken bir konu. Son günlerde, yarılanma olayından bile önce yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşılabileceğine dair görüşler güç kazanıyor.

Bitcoin teknoloji firması Blockstream'in CEO'su ve kripto para dünyasının öncülerinden Adam Back, kendi X gönderisinde, BTC/USD'nin genel kabul gören beklentilerden daha erken bir tarihte altı haneli rakamları görebileceğini öne sürdü. Back, "1 Ekim 2021'de Bitcoin 47.000$'ı aştı, ardından mevcut tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000$'a ulaştı. Bu yükseliş 41 gün sürdü. Yarılanmaya 70 gün kaldı. Bu da bize, yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine veya hatta yarılanmadan önce 100.000$'a ulaşabileceğimizi gösteriyor" dedi.