Bitcoin madenciliğinde maliyetler son zamanların en düşük seviyesinde

Uzun zamandır Bitcoin madencilerinin zarar ettiği yönünde gelen kötü haberlerden sonra, ilk defa yüzleri güldürecek bir gelişme yaşandı.

Bitcoin madenciliğinde maliyetler son zamanların en düşük seviyesinde

Bitcoin madenciliği, kripto para dünyasının en popüler alanlarından biri. Bitcoin’in ve doğal olarak da tüm kripto para dünyasının kalbini oluşturan bu faaliyet, tabi ki hobi olarak yapılmıyor. Bu işi yapan madencilerin en büyük beklentisi, tabi ki, ürettikleri Bitcoin’lerin maliyetlerini karşıladıktan sonra geriye hatırı sayılır tutarda bir kazanç bırakması.

Bununla birlikte JPMorgan’dan geçtiğimiz aylarda yapılan bir açıklama, kripto üretim maliyetlerinin Nisan 2021 ve Kasım 2021 dönemlerinde tarihi zirveleri gördüğü yönündeydi. Aslında geçtiğimiz Haziran ayının başında bile, bir Bitcoin üretmenin maliyeti 24.000 doları buluyordu ki bu durumda da madencilerin zarar etmesi kaçınılmazdı.

Bitcoin madenciliğinde maliyetler son zamanların en düşük seviyesinde

Ancak JPMorgan’dan bu defa daha güzel bir haber geldi. Yapılan araştırmaya göre artık bir Bitcoin üretmenin maliyeti 13.000 dolar seviyelerine kadar düştü. Ancak bu Bitcoin madencileri için güzel bir gelişmeyken, yatırımcılar içinse tam tersi bir manaya geliyor. Bu durumun sebebi ise tamamen en temel denklik olan arz ve talepten kaynaklanıyor.

Şu sıralar 1 Bitcoin yaklaşık 21.000 dolar civarlarından işlem görüyor. Öte yandan madencinin Bitcoin’i 13.000 dolara mal ettiği varsayımında sonuç ne olacaktır? Daha önce madenciler ürettikleri Bitcoin’leri genelde piyasaya sürmez, maliyetten arta kalanı kendilerine saklarlardı. Ancak şu sıralar Bitcoin’e pek güven olmadığı ve her an yeni bir düşüş eğilimine geçebileceği için, madencilerin hazır kar varken kar cebe yakışır diyerek kripto paraları satmaya başlamaları kuvvetle muhtemel. Böyle bir durum ise Bitcoin fiyatlarının yeniden aşağıya doğru yönelmesine neden olabilir.