Bitcoin ne zamana kadar yükselecek? İşte o tarih...

ABD'de manşet enflasyonun beklenen seviyede gelmesi Bitcoin'de sert yükseliş yaşanmasını sağladı. Veriler açıklanmadan önce 24.750 dolar seviyesinde işlem gören en büyük kripto para, kısa süre içerisinde 1500 dolardan fazla artış yaşadı.

Bitcoin ne zamana kadar yükselecek? İşte o tarih...

ABD’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE), beklendiği gibi %6 açıklandı. Geçtiğimiz ay bu rakam %6.4’tü. Ancak çekirdek enflasyonun aylık bazda yüzde 0,4’ten yüzde 0,5’e yükselmesi Fed’in 22 Mart’taki faiz artışında beklenenden yüksek faiz artırmasına da sebep olabilir.

Bitcoin’de durdurulamaz yükseliş

Çekirdek enflasyonun yüksek gelmesi ve Fed riski olmasına rağmen ise Bitcoin’deki yükseliş dikkat çekiyor. Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından dakikalar içinde 25 bin doları aşan en büyük kripto para, daha sonra 26.000 doların da üzerine çıktı. Ethereum da 1720 dolar seviyesinde seyrediyor.

Tarihi gün 22 Mart

Bilindiği üzere gelecek hafta 21-22 Mart tarihlerinde FOMC toplantıları yapılacak ve 22 Mart günü ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklanacak. Goldman Sachs son raporunda 0 baz puan yani hiç faiz artışı beklemediğini yazarken, birçok bankanın yatırım ekibi de 25 baz puandan yana fikir yürütüyor. Beklentilerin geçen hafta 50 baz puan olduğunu hatırlatmakta da fayda var.  Şu an ABD ekonomisinde her an her şey değişebilir.