Bitcoin rekora koşuyor! En yüksek aylık kapanış görüldü

Bitcoin ilk kez 60.000$ üzerinde aylık kapanış yaptı. İşte detaylar.

Bitcoin rekora koşuyor! En yüksek aylık kapanış görüldü

Çarşamba günü sona erecek olan FOMC toplantısı öncesinde kripto paralar yukarı yönde hareketlendi. Bitcoin whitepaperının yayımlanmasının 13.yıldönümde Bitcoin ilk kez 60.000$ seviyesi üzerinde kapanış gerçekleştirdi.

3 Kasım’da FOMC toplantısından çıkacak sonuç tüm dünya piyasalarını etkileyecek. Fed’in piyasaya sağladığı para bolluğunun miktarı kasım ya da aralık ayında kısılmaya başlanacak. Faiz artırımı bu toplantıda beklenmiyor fakat toplantı sonrası Fed Başkanı Powell’ın söylemleri ile piyasayalar faiz artırımı konusunda zamanlama beklentisini kuvvetlendirebilir.

Bitcoin rekora koşuyor! En yüksek aylık kapanış görüldü

Bu haftanın riski FOMC olurken, diğer tarafta Bitcoin de 59.400-63.000$ aralığında işlemlerini sürdürüyor. Bitcoin’in bu aralıkta yatay seyretmesi de projesi olan altcoinlere para girişini sağlıyor ve hareketlilik yaratıyor. Bunların en önemlisi de birçok kez dile getirdiğimiz Metaverse coinleri.

Facebook’un isminin Meta olarak değiştirilmesi ile Metaverse dünyada en hızlı artan trendtopic oldu. Metaverse coinlerinden MANA, Axis ve SAND hızlı çıkış yaşarken, ileriye dönük olarak bu coinlere dikkat etmekte yarar var. Metaverse artırılmış gerçeklik üzerine bir paylaşım alanı. Dünyada teknolojiye yön veren Facebook, Meta ismi ile birlikte artık Metaverse dünyasının adını kripto camiasının dışına taşımış oldu.

Ethereum ise Altair güncellemesi sonrası 4500$ seviyesini test ederken, 2.0 güncellemesine yaklaştıkça piyasadan ayrışan pozitif fiyatlamalar görüldü. Geçen hafta ABD kaynaklı düşüş sonrası piyasada kısa bir kar realizasyonu oluşurken, hem risk iştahı hem de genel endeks görünümlerine bakıldığında küresel risk iştahı riskli varlıkları destekliyor.