CZ istifa etse de suçlamaları kabul edecek!

Binance CEO'su Changpeng Zhao, federal kara para aklama suçlamalarını kabul edecek ve kurduğu şirketteki görevinden istifa etse de suçlarını kabul edecek.

CZ istifa etse de suçlamaları kabul edecek!

CNBC'nin haberine göre Zhao ve kripto para borsası, şirket hakkında uzun yıllara dayanan bir soruşturma yürüten hükümetle bir savunma anlaşmasına vardı. Anlaşmanın bir parçası olarak Binance, 2,5 milyar doları kaybedecek ve 1,8 milyar dolar para cezası ödeyecek. Zhao'nun da şahsen 50 milyon dolar ödemesi planlanıyor.

Zhao'nun üç yıl boyunca Binance ile herhangi bir ilişkisi olması yasaklanacak. Reuters'e göre, savunma anlaşmasının bir parçası olarak Zhao, Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmek ve bir finans kuruluşunun ihlal etmesine neden olmak suçunu kabul edecek.

Binance, Zhao ve diğerleri, etkili bir kara para aklamayı önleme programı oluşturmamakla suçlandı. Adalet Bakanlığı'na göre, "ABD yasalarının gerektirdiği kontrolleri uygulamadan ABD pazarından kar elde etmek için kasıtlı ve hesaplı bir çabayla" ekonomik yaptırımları kasten ihlal ettiler.

Bir açıklamada Zhao, şirketin eski küresel bölgesel pazarlar başkanı Richard Teng'in üst düzey görevi devralmasıyla CEO'luktan ayrıldığını doğruladı.

Anlaşma, yaptırım düzenlemelerinin ihlali, komplo kurma ve lisanssız para transferi işi yürütmeyle ilgili cezai suçlamaları çözüme kavuşturuyor. Bu arada eski uyum şefi Samuel Lim'in anlaşmanın bir parçası olarak suçlamalarla karşı karşıya kalacağı bildiriliyor.

Binance, daha katı kurallarla da olsa faaliyetlerine devam edecek. Uyum programını güçlendirerek kara para aklamayı önleme düzenlemelerine uymasını sağlaması ve bağımsız bir uyumluluk denetleyicisi ataması gerekecek.