Kripto Para

Ethereum beklenen güncellemeyi aldı!

Ethereum uzun süredir beklenen yeni güncellemesini aldı. Kripto para biriminin bu güncelleme sonrası durumunun detayları ise haberimizde.

Ethereum beklenen güncellemeyi aldı!

Kripto para dünyasının İkinci en büyük blok zinciri ağı olan Ethereum, Perşembe günü işlem ücretlerini daha uygun stabilize etmesi ve ether token arzını azaltması beklenen büyük bir yazılım güncellemesinden geçti. Bu sayede yükseltmeye girerken, başlangıçta düşük işlem gördükten sonra, Ethereum yeniden ivme kazandı ve son olarak %2,6 artışla 2,796 $ oldu. 

Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 1559 olarak adlandırılan düzenleme, işlemleri doğrulamak için madencilere ödenen etherdeki işlem ücretlerinde net fiyatlandırma sağlayarak ve bu jetonların küçük bir miktarını "yakarak" işlemlerin Ethereum üzerinde işlenme şeklini değiştiriyor. Yakılan jetonlar kalıcı olarak dolaşımdan çıkıyor.

Yükseltmenin ardından, eter yakma ve arzını izleyen bir web sitesi olan ultrason.money'e göre, New York'ta sabahın geç saatlerinde 539.29 eter tokeni "yakıldı". Belirteç yazmada belirteçler, elde edilemeyen özel anahtarlara sahip özel adreslere gönderilir. Özel bir anahtara erişim olmadan, hiç kimse belirteçleri kullanamaz ve onları dolaşımdaki arzın dışına çıkaramaz. Arzı azaltarak, dolaşımda kalan tokenler daha nadir ve daha değerli hale gelir.

Ethereum yükseliyor!

EIP 1559, Londra adı verilen bir dizi yazılım yükseltmesinin bir parçasıdır. Perşembe günkü Ethereum etkinliğine London hard fork deniyor, bu da madencilerin veya geliştiricilerin ağa bağlı kalmak için Londra'yı indirmesi gerektiği anlamına geliyor. Piyasa katılımcıları, EIP 1559'un aktivasyonunun, arzı keseceği için ether fiyatını yükseltmesi gerektiğini de söyledi.

Eter başlangıçta yazılım ayarlamalarına girerken bundan sonrasında biraz zayıfladı, ancak o zamandan beri toparlandı. Altyapı platformu Bison Trails protokol uzmanı Viktor Bunin ile birlikte, "Önümüzdeki birkaç haftanın ortaya çıkışını ve yakmanın eter arzı üzerindeki etkisini ölçen ve sonuçta fiyat hedeflerine yol açabilecek finansal modeller ortaya çıktıkça herkes bunu izlemeli" dedi.

"Yeni ether arz dinamikleri, artan fiyatın daha fazla benimsemeye yol açtığı ve bunun tersi olduğu yeni bir erdemli döngüyü tetikleyebilir. Sektöre ne kadar çok kullanıcı ve geliştirici girerse, kripto ekonomisini o kadar hızlı büyütebiliriz." diye de ekledi.

Türev işlem platformu Delta Exchange'in CEO'su Pankaj Balani, şimdilik Londra çatalıyla bile eterin fiyatının bitcoin ile ilişkili olduğuna inanıyor. Bu konu ile alakalı olarak "Bitcoin 40.000 doları geri alır ve bunu elinde tutmayı başarırsa, Ether'in daha da yükseldiğini görebilir ve 3.000 doları görebiliriz" dedi.

Balani, Ethereum ağı üzerindeki tüm uygulamalar ile birlikte büyüdükçe orta ve uzun vadede ether'in yükselişi konusunda bu süreç devam edecek. Eter'in sonunda, daha uzun bir zaman ufku boyunca bitcoin'den daha iyi performans göstermesini bekliyoruz. Sabah ticaretinde, bitcoin %2.2 düşüşle 38.876 dolara düşmüştü.

Ethereum ile alakalı yaşanan son gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: Reuters

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.