Kripto Para

Ethereum madencileri dikkat! ETH fena patladı!

Ethereum fiyatının artması madencileri harekete geçirdi. Zaten kalabalık olan ETH ağı, daha da kalabalıklaştı. Hal böyle olunca gelirler de önemli oranda düştü.

Ethereum madencileri dikkat! ETH fena patladı!

Son dönemde Ethereum madenciliği daha da popüler bir hal aldı. Zaten Ethereum madencileri hayli kalabalık bir GPU ordusuna sahiplerdi. ETH fiyatı artında bu orduya binlerde GPU daha eklendi.

ETH madenciliğinde çalışan işçi yani GPU sayısı artınca fiyatlar da arttı. Peki bu seviyeden sonra ne olacak? Biraz da bundan bahsedelim. ETH şimdiye kadar ki en yüksek fiyata ulaştı. 2300 doları geçen ETH fiyatı, madencilikle uğraşanları da bir kez daha harekete geçirdi.

ETH sisteminde basit bir algoritma var. Sisteme giren kişi sayısı arttıkça yani madenci sayısı çoğaldıkça gelirler düşüyor. Bu durumu aşağıdaki videoda net bir şekilde dile getirdik. Dilerseniz videoya aşağıdan göz atabilirsiniz.

Videoda da belirttiğimiz üzere bu noktadan Ethereum'a girmenin ne kadar mantıklı olduğu tartışılabilir. Keza önümüzdeki günlerde sert bir düzeltmenin yaşanması da söz konusu. Fakat şimdilik bu konuda yapabilecek çok fazla birşey yok.

Zaten ekran kartı fiyatları da önemli ölçüde artmış durumda. Yani sisteminize yeni bir kart eklemenin maliyeti en az 7000 TL'yi buluyor.

Sıfırdan 2 - 3 kartlı bir rig kurmak ise 16.000 TL civarında bir meblağa denk düşüyor. Bu parayı mevcut şartlarda geri almanız ise ortalama 1 sene diyebiliriz.

Eğer gelirler düşmeseydi herşey çok daha farklı olabilirdi. Lakin mevcut noktada madenciliğe girmek ne derece doğru tartışabiliriz.

Yorumlar
Ad
Yeni güncelleme ile ETH madenciliği bitmeyecekmiydi?
Cevapla
Sema Yurtseven
2021 yılı sonu bitcoin 25 bin dolar etherium 800 dolar seviyesine iner. Tarihe not düşüyorum
Cevapla
Eleştirmen
Bitcoin balon. Ve elbet birgün patlayacaktır.
bu torpağın çocuğu
madencilik dediğin yer altında olur bunların yaptığı ekran kartı haşat etme challenge
Cevapla
Naklow82
3lu set daha uzun bile sürebilir. Ben 4 senedir yapıyorum başta girmediyseniz şuan boşa girmeyin 1 seneye fee lerde kesilecek.
Cevapla
bu torpağın çocuğu
ne kadar bonus kazandın
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.