Kripto dünyasında bugün neler oldu? İşte tüm detaylar.

Bugünkü kripto para piyasaları hakkında bilmeniz gerekenler; Bitcoin fiyatını, blockchain'i, DeFi'yi, NFT'leri, Web3'ü ve kripto düzenlemelerini etkileyen günlük trendler ve olaylar üzerine son haberler burada.

Kripto dünyasında bugün neler oldu? İşte tüm detaylar.

Kripto para dünyası hiç durmaksızın evriliyor ve bugün de piyasaları ve teknolojiyi şekillendiren önemli gelişmeler yaşandı. Bitcoin'den blockchain teknolojisine, DeFi hareketlerinden NFT furyasına kadar her alanda yeni adımlar atılıyor ve kripto düzenlemeleri daha da netleşiyor. Bu dinamik alanda yatırımcıların ve teknoloji meraklılarının nabzını tutan güncellemeler, piyasaların yönünü belirleyen kritik bilgiler sunuyor.

Güney Kore'nin Mali Denetleme Servisi (FSS) Başkanı Lee Bok-Hyun, aralarında Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler'in de bulunduğu küresel düzenleyicilerle kripto para birimleri üzerine görüşmeler yapmayı planladığını açıkladı. El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, resmi sonuçlar henüz açıklanmamış olmasına rağmen, El Salvador genel seçimlerinde zafer ilan etti. Öte yandan, Bitcoin Ordinals piyasası, rekor kıran Aralık 2023'ün ardından Ocak ayında soğudu. Güney Kore düzenleyicisi, SEC Başkanı Gary Gensler ile spot Bitcoin ETF'leri üzerine görüşmeler yapmayı planlıyor. Güney Kore'nin üst düzey bir düzenleyicisi, spot Bitcoin BTC'nin 43.295 dolar düşüş gösterdiği borsada işlem gören fonlar (ETF) hakkında görüşmek üzere SEC'in Gensler'ini ziyaret etmeyi planlıyor. FSS başkanı Lee, 5 Şubat'ta Seul'deki Mali Denetleme Servisi'nde 2024 iş planını sunarken, yılın ikinci çeyreğinde New York gibi önemli gelişmiş finansal piyasalara ziyaretler de dahil olmak üzere Güney Kore finansal piyasalarının çeşitli yönleri hakkında görüşmeler yapmayı planladığını açıkladı. FSS başkanı, 2024'te daha sonra Gensler ile dijital varlıklar ve spot Bitcoin ETF'leri arasında olmak üzere çeşitli konuları tartışmayı planladığını belirtti. Ayrıca, SEC'in spot Bitcoin ETF'lerinin son onayının dünya finans politikaları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ekledi.

El Salvador çıkış anketleri Nayib Bukele'nin seçimi kazanacağını gösteriyor. Bitcoin savunucusu Nayib Bukele, yeni çıkış anketi verilerine göre, oyların %87'sini kazanarak El Salvador genel seçimlerinde büyük ölçüde kazanması bekleniyor. Ancak resmi sonuçlar henüz açıklanmadı. Bir X gönderisinde, Bukele herhangi bir resmi sonuç açıklanmadan önce zafer ilan etti. İç parti verilerinin, oyların %85'inden fazlasını ve El Salvador Yasama Meclisi'ndeki 60 milletvekilinden en az 58'ini kazandığını gösterdiğini söyledi. En yakın rakipleri Manuel Flores ve Joel Sanchez ise sırasıyla oyların %7'si ve %4'üne sahip, CID Gallup'tan ayrı verilere göre.

Bukele, Eylül 2021'de Bitcoin'i El Salvador'da yasal ödeme aracı yapmak da dahil olmak üzere kripto para birimini destekleyen diğer girişimler arasında yer aldı. 1 Şubat'ta Başkan Yardımcısı Félix Ulloa, Bukele yeniden seçilirse Bitcoin stratejisinin değişmeyeceğini teyit etti.

Bitcoin Ordinals satışları Ocak ayında %61 azaldı. Bitcoin ağındaki Ordinals yazıtları Ocak ayında ivme kaybetti ve satışlar %61 azalarak 335 milyon dolara düştü, nonfungible token (NFT) toplayıcısı CryptoSlam'e göre. Ordinals, 2023'te sahneye çıktı ve Aralık ayında satışlar koleksiyonun tarihindeki en yüksek seviye olan 868 milyon dolara ulaştı.

Cointelegraph ile yapılan bir tartışmada, hükümetler arası blockchain uzmanı Anndy Lian, durgunluğun muhtemelen NFT pazarındaki doygunluktan kaynaklandığını söyledi. "Yeni projelerin ve sanatçıların alana girmesiyle, alıcılar şimdi birçok seçenekle karşı karşıya. Spoil-for-choices durumu, diğer blockchain'ler gibi Solana'nın daha fazla buhar topladığı zaman daha belirgin hale geldi," dedi.