Kripto para sektöründeki Core Scientific dev bir adım attı

Kripto para madenciliği sektöründe öne çıkan Core Scientific, finansal gücünü artırmak için 55 milyon dolarlık bir hisse senedi teklifini başarıyla tamamladı. Bu adım, şirketin büyüme planlarına ve sektördeki konumunu güçlendirmeye yönelik önemli bir hamle olarak görülüyor.

Kripto para sektöründeki Core Scientific dev bir adım attı

Kripto para madenciliği alanında öncü firmalardan biri olan Core Scientific, mali durumunu iyileştirmek adına 55 milyon dolarlık bir sermaye finansman turunu başarıyla tamamladı. 8 Ocak'ta yapılan açıklamaya göre, geçen hafta sona eren bu hisse senedi teklifi, talep fazlasıyla karşılaştı. Core Scientific CEO'su Adam Sullivan, "Bu başarılı finansmanın ardından, borç sahibi finansmanımızdan [debtor-in-possession] çekilen miktarları tamamen ödedikten sonra, Ocak ayında 11. Bölüm iflas korumasından çıkarak, likiditemizi artırılmış ve büyüme planlarımızı sürdürmek için güçlü bir konumda olacağız," dedi.

Şirketin Kasım 2023 tarihli en son mali raporunda, toplam 2.3 milyar dolarlık varlık ve 559 milyon dolarlık yükümlülük belirtilerek, 1.8 milyar dolarlık net sermaye açıklandı. Şirket, iflas süreci tamamlandıktan sonra NASDAQ borsasında yeniden listelenmeyi planlıyor.

4 Ocak'ta Core Scientific, kredi vericisi Riley Financial tarafından sağlanan borç sahibi finansman dengesinin önceden ödendiğini duyurdu. Borç sahibi finansman anlaşması altındaki 35 milyon dolarlık fon, şirket tarafından kullanılmak üzere erişilebilir durumda kaldı.

Kripto para sektöründeki Core Scientific dev bir adım attı

Core Scientific, 2022 Aralık ayında iflas başvurusunda bulundu. Bu karar, kripto kışı, artan enerji fiyatları, madencilik zorluğundaki artış ve kripto firma Celsius'a verilen kötü borçlar gibi bir dizi faktörün birleşimi sonucu alındı. Yapılandırma planına göre, şirket iflastan 709 milyon dolarlık net borç ve 791 milyon dolarlık hissedar sermayesi ile çıkacak. Core Scientific hissedarları, her biri önceden değişimde 1.08 dolar değerinde olan yeni hisseleri 25:1 oranında değiş tokuş yapacak. Bu arada, not sahipleri, Nisan ayında vadesi dolan dönüştürülebilir notlar için her 1 dolarlık yüz değer başına 1.628 dolar ve Ağustos vadesi için her 1 dolarlık yüz değer başına 1.201 dolar alacak.

İlgili Haber: Core Scientific, 27 bin Bitcoin madencilik teçhizatı için Bitmain ile 77 milyon dolarlık anlaşmayı tamamladı.