Kripto Para

Kripto paralara vergiye destek geldi

Son bir kaç yıldır sıkça ismini duyduğumuz kripto paralara Türkiye de dahil olmak üzere bir çok ülkede vergi düzenlemesi gelebilir.

Kripto paralara vergiye destek geldi

Birden bire hayatımıza giren kripto paraların her geçen gün daha çok rağbet gördüğünün biz vatandaşların yanı sıra devletler de farkında. 

Şu zamana kadar herhangi bir düzenlemeye tabi tutulmayan kripto paralardaki yükseliş devletlerin ilgisini çekmeye başladı. Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların önünü kesemeyen devletler onları yasalara uygun hale getirip bir çerçeveye uydurmak istiyorlar, vergi bağlamak da bunun en güzel yollarından birisi.

Şimdi ekran başında bu haberi okurken "vergi gelmesin" dediğinizi duyar gibiyiz ancak bütün herkes sizin gibi düşünmüyor. Güney Kore'ye ait Yonhap Haber Ajansı'nın anket sonuçlarına göre Güney Kore vatandaşlarının %53'ünden fazlası kripto para birimlerine vergi getirilmesi gerektiğini düşünüyor ve devlete bu konuda destek veriyor. Güney Kore 2022 yılından itibaren kripto para gelirlerine göre (45.000 dolar ve üzerine) %20 sermaye vergisi uygulamaya başlayacak.

Eriyen bitcoin fotoğrafı

Vergilendirmeye destek veren bütün herkesin kripto para sahibi olmayan kişiler olduğunu düşünmeyin zira Güney Kore fazla miktarda kripto para yatırımcısına sahip bir ülke.

Diğer ülkeler bu konuda adım atacak mı ?

Türkiye için konuşmak gerekirse; bu yazının yayınladığı tarihten 3 hafta öncesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti kripto paralar ile alış verişi yasaklamış, bu yasakların bir kaç gün sonrasında yaşanan Thodex olayı ile birlikte kripto paralar ile ilgili yeni düzenlemelerin getirileceği açıklanmıştı, ilerleyen zamanlarda bu düzenlemenin içerisine kripto para vergileri de dahil edilebilir.

Diğer ülkelerin bir çoğu kripto paraları çoktan kabullenmiş, ekonomilerine dahil etmiş durumdalar. Bütün ülkeleri yakın zamanda kripto para vergilerini uygulamaya başlayacağını söylesek pek de yanlış olmaz.

Yorumlar
💎G@kko💎
Vergi ve düzenleme acilen gelmeli ele her önüne gelen uğraşi
Cevapla
Gakko
Sitenin en işsizi sensin heralde. Sırf adın görünsün diye yorum yazıyorsun. Şimdiye kadar yaptığın yorumlarda bir tane içi dolu yorum yok. Böle olmaz şöyle olmaz dışında kullandığın cümle yok. Vergi gelmesini istiyorsan gerçekten önce kuyumculara gelsin ,altın alıp satıldığı zaman aradaki farktan devlet senden vergi alıyormu? Hadi aldı diyelim senin aldığın çeyrek altından ne kadar kar ettiğinin hesabını nasıl tutacak. Varsa güzel fikirlerin paylaş insanlar faydalansın…
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.