Kripto Para

Kriptocular panikte! Evergrande iflas açıkladı

Kripto para camiasını çok yakından etkileyecek olan bir haber geldi. Evergrande iflas açıkladı.

Kriptocular panikte! Evergrande iflas açıkladı

Bir süredir Evergrande şirketinin zor zamanlar yaşadığı biliniyordu. Zor zamanlar geçiren şirket üzücü bir karar aldı. Kripto para camiasını da yakından etkileyen şirket iflasını duyurdu.

Gayrimenkul geliştirme şirketinin 148 milyon dolarlık bir ödemesi vardı. Tüm yatırımcıların gözleri bir süredir şirketin bu ödemeyi yapıp yapamayacağına odaklanmıştı. Çin çöküşü engellemek için elinden geleni yapsa da ne yazık ki yatırımcıları üzecek iflas haberi geldi. Son haftalarda ödemelerini yapmakta zorlanan şirketin borçlarının bir kısmını da 19 milyar dolarlık uluslararası kuponlar oluşturuyordu. Ancak en son borcu şirketin altından kalkamayacağı türden bir darbe indirdi. 148 milyon dolarlık ödemenin vadesinin dolmasıyla şirket iflas kararını duyurdu. 

Kriptocular panikte! Evergrande iflas açıkladı

Evergrande, Çin merkezli faaliyet gösteren bir gayrimenkul kuruluşuydu. Borç içinde olan Evergrande, bir süredir çırpınıyordu diyebiliriz. Şirket elektrikli araç üretimi sektöründeki bağlı ortaklığındaki hisselerini satma kararı dahi almıştı. 

Şirketin geçtiği bu süreç kriptocuları da yakından etkiliyor. Kripto analiz platformu  verilerine göre şirket  kripto paraların vadeli işlem piyasalarında ciddi etkiye sahipti. Şirketin borç içinde olduğu süreçte yaklaşık 205 bin yatırımcının pozisyonlarını kaybettiği bildirildi, tek seferde yaşanan en büyük para kaybının 10 milyon dolar ile BitMEX borsasında gerçekleştiği de duyuruldu.

Yaklaşık 70 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük sabit coin olan USDT’nin ihraççısı Tether şirketi elinde hiçbir Evergrande firması ticari senedi olmadığının altını çizdi.

Şirketin iflas duyurusu kısa sürede Twitter'da gündem oldu. #Evergrande etiketi ile paylaşımlar gelmeye başladı. Kullanıcıların bazıları "Daha yeni yatırım yapmıştım" gibi yorumlarda bulundu. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.