Kripto Para

Ripple davasında gülen taraf belli oldu! Tabi ki şimdilik

Ripple ve SEC arasındaki davanın ilk duruşması bugün gerçekleşti. Gerçekleşen ilk oturumda taraflar birbirine çeşitli suçlamalar yöneltti.


Kripto para piyasasıyla ilgilenenler günlerdir Ripple ve SEC arasındaki davayı bekliyorlardı. Sonunda ilk duruşmanın detayları gün yüzüne çıktı.

SEC, Ripple'ı pek çok şeyle suçluyordu. Fakat bu suçlamalar arasında en kayda değer olanı XRP ile gerçekleştirilen ödemelerdi. İddialara göre Brad Garlinghouse ve Chris Larsen bazı satın alımlarda XRP ile ödeme gerçekleştirmişti. 

Ripple ise SEC'nin görüştüğü borsalara XPR'nin menkul kıymet olduğuna dair bir uyarıda bulunmadığını iddia etti. Bu iddiaya göre kripto para borsaları kendi araştırmalarını yaparak XRP'yi listelemeye karar vermişlerdi.

Digital Asset Investor'un Twitter'dan yaptığı bilgilendirmeye göre Brad Garlinghouse, SEC’in sofistike borsalara XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu söylemediğini ve bu yüzden onu listelediklerini söyledi. 

Ripple davasında gülen taraf belli oldu! Tabi ki şimdilik

Ripple avukatları, SEC'nin XRP'nin menkul kıymet olduğu bilinerek yapılan satışların varlığının ise gerçeği yansıtmadığını savundu. Ripple kurucuları SEC'nin suçlamalarını reddederek karşı suçlamalarda bulundular.

Ayrıca Ripple avukatları SEC'nin XRP üzerinden tüm kripto para piyasasını manipüle ettiğini savundular. Avukatlar XRP'nin menkul kıymet olmadığının da sıklıkla altını çizdiler.

Peki sonuç ne?

Gelelim sonuca. İlk başta da belirttiğimiz üzere bu davanın ilk duruşmasıydı. Yani şimdilik ortada bir karar yok. Fakat davadaki genel görüntü SEC'nin elinin çok da kuvvetli olmadığı yönünde. Zira SEC daha önce dava ile ilgili elinde olduğunu iddia ettiği belgeleri henüz ortaya çıkarmadı.

Ayrıca kripto para piyasasında bugün ağırlıklı olarak kırmızı renkler hakimken, düşmesi beklenen Ripple yeşil renge sahip tek kripto para birimiydi.

XRP dava sonrasında yaklaşık olarak yüzde 5 oranında değer kazandı. Görünen o ki ilerleyen süreçte kazanmaya da devam edecek.

Yorumlar
Mehmet
Yanlis yorumlorsunuz :)
Cevapla
Atakan
Düşüş mahkemeden dolayı değil yatırımlerın geri çekilerek askıya alınmasından kaynaklı
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.