Kripto Para

Skandal kripto para birimi LUNA’ya bir şok daha!

Kripto para dünyasının en skandal para birimlerinden biri olarak tarihe geçen LUNA bu sefer de kurucusunun tutuklanma haberleriyle gündeme geldi.

Skandal kripto para birimi LUNA’ya bir şok daha!

Eğer bir gün kripto paralar tüm dünyada yasal ve serbest olarak kabul edilip, bu sisteme ilişkin dersler okutulmaya başlanırsa, kesinlikle LUNA bu dersin en önemli içeriklerinden biri olacaktır. Kripto para tarihinin gördüğü en büyük skandal olarak tarihe geçen ve neredeyse bir gecede yatırımcılarına toplam 40 milyar dolar gibi devasa bir para kaybettiren LUNA, şimdilerde toparlanmaya çalışsa da geçmişin izi peşini bırakmıyor.

Hatırlanacağı üzere sabit kripto para birimi TerraUSD (UST) ile birlikte hareket eden ve bu sebeple hassas dengeler üzerine kurulu olan LUNA – UST ilişkisi, bir gecede 2 milyar dolardan fazla UST basılması ancak bunun LUNA tarafından sübvanse edilememesi yüzünden bozulmuştu.

Skandal kripto para birimi LUNA’ya bir şok daha!

Ortaya çıkan panik havası yüzünden bir ara 150 doları hedefleyen LUNA’nın saatler içerisinde önce 1 dolarlara daha sonra ise neredeyse 0’a gelmesiyle yatırımcılar da 40 milyar dolardan fazla para kaybetmişlerdi.

Her ne kadar LUNA şu sıralar sabit token desteği olmadan yeniden tasarlanarak toparlanma sinyalleri veriyor olsa da, skandallara karışan başta kurucu Do Kwon olmak üzere 6 kişi hakkında çıkarılan tutuklama kararı, ünlü kripto para biriminin bir kez daha %50 değer kaybetmesine yol açtı. Şimdi akıllardaki soru ise belli: Kwon tutuklanırsa, LUNA’ya ne olacak?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.