Kripto Para

Türkiye’nin Dijital Parası geliyor!

Dijital para piyasasında Türkiye imzası için geri sayım devam ediyor. Edinilen son dakika bilgisine göre dijital TL görücüye çıkmaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin Dijital Parası geliyor!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ticarette özellikle alışverişte kullanılacak dijital para çalışmalarının yoğun şekilde sürdüğünü belirterek eylülde pilot uygulamaya başlanacağını duyurdu

Pilot uygulamaların bu yıl başarılı olması durumunda 2022 yılında Türkiye kendi ürettiği dijital parayı kullanıma çıkarabilecek. Pilot uygulamayla dijital paranın gerçek hayatta kullanımına yönelik tüm senaryolar test edilecek, tasarımına yönelik daha kapsamlı bulgular ortaya konulacak.

Türk Dijital Parası Nasıl Olacak!

Türkiye’nin Dijital Parası geliyor! - Resim : 1

Merkez Bankası, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile birlikte yürütülen çalışma kapsamında, dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısı netleştiriliyor. Kavcıoğlu, eylül ayında bir pilot uygulama başlatacaklarını söyledi. Başkan Kavcıoğlu, nihai çalışmanın eylül ayından sonra yapılacağını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 3.4.d eylem numarasıyla paylaştığı açıklamaya göre dijital para için düzenlemelerin yapılması öngörülüyor. Bakanlığın, "Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki alt yapısını oluşturulacaktır" ifadesini kullandığı görüldü.

Avrupa Merkez Bankası, ABD Merkez Bankası ve birçok ülkelerin merkez bankaları da kendi dijital paralarını çıkarmak için çalışma yapıyor.

Merkez Bankası Ar-Ge Projesi kapsamında dijital paranın gerçek hayatta kullanımına ilişkin değişik senaryoları test ediyor. Merkez Bankası'nda dijital para, blok zincir, makine öğrenme, yapay zekâ gibi merkez bankacılığının, finansal sistemin geleceğini etkileyecek yenilikçi teknoloji alanlarında çok boyutlu araştırma faaliyetlerini yürütmek üzere önceki yıl İnovasyon Genel Müdürlüğü kurulmuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.