Mobil

1 milyar akıllı telefon satılacak!

Akıllı telefon satışları rekor seviyeye ulaştı.


Her çeyrek sonunda teknoloji dünyasına ait verileri açıklayan analiz kuruluşu IDC, 2013'ün sonuna gelinirken yıl genelinde satılacak toplam akıllı telefon satış adetini açıkladı. Kuruluş, yıl genelinde 1 milyar akıllı telefon kullanıcılarla buluşacağını bildirirken, en fazla akıllı telefon satışı ise Asya kıtasında gerçekleşecek. Dünya nüfusunun büyük bölümünü yaşadığı kıtada akıllı telefonların yarısından fazlası satılmış olacak. En az telefon satışı ise Orta Doğu ve Afrika'da gerçekleşecek.

IDC ayrıca 2017 yılına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. 4 yıl sonra akıllı telefon pazarı 1.7 milyar satış seviyesine yükselecek. Telefon satışlarında yükseliş kaydedilse de, üreticilerin elde edeceği gelirin aynı kalması ön görülüyor. Zira telefonların ortalama fiyatı düşüş gösteriyor.

1385543250_idc.jpg

Geçtiğimiz yıl bir akıllı telefon için ortalama 387 dolar ödenirken, 2013 yılında ise bu miktar %12. 8 oranında düşüş gösterdi. 2017 yılında ise bir telefona ödenecek ortalama ücret 265 dolar olacak. Telefon fiyatlarında görülen düşüş üreticilerin bütçe dostu telefonlara yönelmesine bağlanıyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.