10 çekirdekli ilk akıllı telefon! - Page 1

Çift çekirdek, 4 çekirdek, 4+4 çekirdek ve 8 çekirdek derken şimdi de 10 çekirdekli telefonlara geldi sıra. Sektörün 10 çekirdekli ilk akıllısına dair bilgilerin yayımlanmasıyla birlikte muhtemelen yakın geleceğe yönelik senaryo da ana hatlarıyla belli olmaya başladı.

10 çekirdekli ilk akıllı telefon! - Page 2

Evet; her ne kadar batı yarımkürede pek bilinmese de Çin'in kıdemli üreticilerinden birisi olan Elephone firması P9000 ismi altında, Ekim ayı içerisinde satışa sunacağı yeni amiral gemisinde Mediatek'in geliştirdiği Helio X20 yongasetine yer verecek.
Bunun haricinde 5.5-inç'lik (1080p) ekran, 4GB RAM, 32GB dahili hafıza (+microSD), 20.7MP arka ve 8MP ön kamera ve 3100mAh bataryaya sahip olacak ki gördüğümüz gibi ekran çözünürlüğü haricinde amiral gemisi olarak nitelendirilebilir. Keza 500 dolarlık fiyat etiketiyle de fiyat/performans oranı yüksek bir model olacağı kesin.

10 çekirdekli ilk akıllı telefon! - Page 3

Velhasıl model, ülkemize hiç gelmeyeceği için üzerinde daha fazla durmaya gerek yok. Şöyle üstünkörü bir geçtik kafi. Bizi asıl ilgilendiren 10 çekirdek olayı. Ama önce Mediatek'ten bahsedelim kısaca:

10 çekirdekli ilk akıllı telefon! - Page 4

Her şeyden önce ilk olarak MediaTek Helio X20 MT6797'nin sektörün üç kümeli ilk işlemci mimarisi olduğunun altını çizerek başlayalım. Yani nasıl ki şimdiye kadar 4+4 işlemci diyorduk şimdi de 2+4+4 işlemci diyoruz. Yani aslında mantık aynı sadece kullanım senaryolarında (ve tabii ki performansta) artış var.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.