10 yıl öncesinin en iyi telefonları - Page 1

Bir dönemin efsane ismi BlackBerry ile galerimize başlıyoruz. BlackBerry 7100 serisinin yenilenmesiyle karşımıza çıkan Pearl 8100 modeli tam boy QWERTY klavye sunmayan nadir BlackBerry telefonlarından bir tanesiydi. 4 sütunluk bu özel klavyede her tuşa iki harf düşüyordu. 2.2 inçlik 240 x 260 çözünürlük sunan ekran renkliydi. 1.3 MP arka kamera, 3G, Wi-fi ve GPS gibi özelliklerle model iş dünyası için dikkat çekiciydi.

10 yıl öncesinin en iyi telefonları - Page 2

HTC markası 2006 yıllarında ülkemizde pek bilinmiyordu. Ancak Windows Mobile işletim sistemli cihazlar arasında önemli bir yere sahipti. Cihaz kızaklı bir yapıdaydı ve QWERTY klavye ile geliyordu. Windows Mobile Professional 5.0 işletim sistemini kullanan telefonda Word ve Excel yazılımları bulunuyordu. HTC TyTN modelinde 2.8 inç büyüklüğünde 240 x 320 piksel çözünürlük sunan ekran o dönem için oldukça büyüktü. 2 MP arka kamera, 3G ve Wi-fi gibi özellikler de bulunuyordu.

10 yıl öncesinin en iyi telefonları - Page 3

Haziran 2005’te duyurulan Motorola Q isimli telefon, 2006 yılına kadar satışa çıkmadı. Bu cihazın aynı zamanda Q8 olarak bilindiğini de hatırlatalım. BlackBerry ile rekabet etmek adına duyurulan telefonda o dönemin popüler işletim sistemi Windows Mobile 5.0 bulunuyordu. 2.4 inç ekranlı bu telefonda QWERTY klavye olması dikkatinizi çekmiş olmalı. Telefonun 3G destekleyen özel bir versiyonu bulunuyordu.

10 yıl öncesinin en iyi telefonları - Page 4

Efsane markadan bahsetmeden böyle bir galeri hazırlamak mümkün olmazdı. 2005-2006 yılları Nokia’nın saltanatının doruk noktasıydı. Farklı tasarımlar ve ilginç konseptler deneniyordu. N93 modeli bunun en bariz örneği. N serisinin en pahalı cihazlarından biri olan Nokia N93’te 3.2 MP çözünürlüğünde 3X optik yakınlaştırma desteği sunan ve Carl Zeiss lens ile gelen bir kamera vardı. Kameranın telefondaki konumuna bakacak olursak çok fazla yer işgal ettiğini görebiliriz. Bu telefon aynı zamanda 640 x 480 piksel çözünürlüğünde 30 kare/saniye hızında video kaydedebiliyordu. 2.4 inçlik QVGA çözünürlükte ekranın dönebildiği de fotoğraftan anlaşılabiliyor. Cihazda Symbian S60’ın üçüncü jenerasyonu kullanılıyordu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.