Mobil

14 bin dolara telefon satan Solarin'de işler yolunda gitmiyor

14 bin doları aşan fiyatlar ile telefon satan Solarin firmasında işler yolunda gitmiyor. Solarin'de yaşanan son gelişmeler haberimizde.

14 bin dolara telefon satan Solarin'de işler yolunda gitmiyor

Lüks telefon piyasasında geçtiğimiz yıla kadar Vertu'dan başka firma yer almıyordu. Bu pazarda bir gelecek gören Solarin firması, 14 bin doları aşan fiyatı ile dikkat çeken telefonu ile piyasaya giriş yapmıştı. Ancak bugün gelen bilgiler gösteriyor ki lüks telefon pazarı herkesin harcı değil.

14 bin doları aşan fiyatla satılan üst düzey gizlilik vadeden Solarin telefon, Snapdragon 810 yonga setine ve Android 5.1 Lollipop işletim sistemine sahipti. Ancak bu telefonun satış rakamları beklendiği gibi gitmedi ve Solarin telefon kısa sürede gündemden düşmüştü.

Zor günler geçiren Solarin firması, bugün şirket çalışanlarının üçte birini işten çıkardığını açıkladı. Peki, Solarin'in bu küçülme hamlesi, lüks telefon pazarının gidişatının iyi olmadığı anlamına mı geliyor?

Analistlere göre lüks telefon segmentine giren telefon pazarı hala büyük potansiyel taşıyor. Gresso ve Vertu firmalar bu sektörde yıllardır faaliyet gösteriyor. Ancak lüks telefon seçiminde tasarım büyük önem taşıyor. Zengin materyaller kullanılarak hazırlanan telefonların lüks tutkunlarının tasarım anlayışlarına hitap etmesi gerekiyor.

1489656068_sirin-labs-solarin.jpg

Solarin'in en büyük yanlışı lüks telefon üretirken, lüksten çok telefonun sunduğu gizliliği ön plana çıkarması oldu. Zenginler için gizliliğin çok şey ifade edeceğini düşünen Solarin, büyük bir hata yaptı ve bu yüzden küçülmeye gitti. Bakalım Solarin ilerleyen dönemlerde yapacağı hamleler ile piyasada tutunabilecek mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.