Mobil

16 lensli kamera modülü Lumia telefonlara gelebilir

Nokia'nın Pelican Imaging firmasına yapacağı yatırım daha iddialı kamera çözümlerini karşımıza çıkarabilir.

16 lensli kamera modülü Lumia telefonlara gelebilir

Mobil dünyasının öncü isimlerinden Nokia, PureView teknolojisi ile kamera segmentinde önemli bir başarı yakaladı. Lumia 920’de de devam eden teknoloji arttırılan görüntü kalitesi ile daha başarılı sonuçlara imza attı. Son olarak 14 Mayıs’ta resmi tanıtımı beklenen Lumia 928’de yer alması beklenen Xenon flaşlı kamerayla düşük ışık çekim kalitesi arttırılacak ve telefonun en iddialı kameraya sahip telefon olması sağlanacak.

Windows Phone 8 ile çıkış yakalayan Nokia, söz konusu yükselişinde Lumia serisinde yakalamış olduğu kamera başarısı etkin rol oynuyor. Windows Phone 8 platformunun henüz 4 çekirdekli işlemci ve Full HD çözünürlüğe destek sunmaması sebebiyle Finlandiya merkezli üretici gelişiminin büyük bölümünü kamera cephesinde harcadı.

Nokia kamera noktasında sağladığı gelişimlerde bunlarla yetinmeyip daha yenilikçi özellikleri kullanıcılara sunmak adına Pelican Imaging görüntüleme teknolojileri firmasına yatırım yapmaya hazırlanıyor. Pelican Imaging, kullanıcıların fotoğraf  çektikten sonra odağı yeniden ayarlanmasını mümkün kılan teknoloji üzerinde çalışmalar yapıyor. Hatta çekimler esnasında birden fazla odak noktası belirlenmesine de olanak sağlanıyor.
1367770345_1.jpg

Kullanıcı çekilen fotoğraflarda arka plan ya da görselin herhangi bir yerini ölçekleyerek farklı bir görsele taşıyabiliyor ve unsurları birleştirebiliyor. Telefonda yer alan kamerada tek bir lens yerine 16 farklı optik lens tercih ediliyor ve bu sayede yukarıda bahsi geçen özellikler gerçekleştirilebiliyor.

Yılın ikinci yarısında daha büyük ekranlı, Full HD çözünürlüklü, 4 çekirdekli telefonlar Nokia cephesinden bekleniyor. Pelican Imaging ile oluşturulması planlanan ortaklığın meyveleri ise 2014 yılında Lumia telefonlarda yer bulacak.

Yorumlar
Misafir
malsın bu kadar basit. Android diye bir taraflarınız tutuştu neymiş Android en iyisi ya bi defolun ya. Elde iyi bir şey yok diye konuşuyordunuz. Galaxy s4 bile 2gb ram da kasıorsa bana androidden samsung tan bahsetmeyin. Wp8 512 mb RAM ile akıcılık müthiş iken 512 mb rami olan bir telefona android 4.0 veya üzeri koyarsanız o telefondan bir şey beklemeyin. MAxiplus 5 gibi telefon dediğim telefon 512 mb ram var ama 4.0 kullanıyor zaten 2gb ramlı s4 kasıo ondamı kasmıcak. Adamlar fotoğraf konusnda uzmanlaştılar. Carl Zeiss lensi koydular. her haltı yapıyorlar . Nokia Adam gibi telefon yapmak istiyorum dedi wp8 le anlaştı samsung da wp8 li ir telefon yapıcak onuda görceez Sen zaten nokia alma firmayı kötülersin sen
Cevapla
Nokia ölmez
Htsc falan demiş biri : samsung kadar kötü telefon yapan bir firma yok bu 1. android ve ios ilk çıktığında yıllar öncesinin 3310 u gibi ve beğenmediğin symbian dan 10 kat daha kötü idi bilip bilmeden yorum yapmayın. Android v3 ten sonra android oldun öncesi symbian dan daha kötü idi ios a gelince symbian tek kraldı sürtüşme çıktı ios ve aplee tavan yaptı rekabeti Çıkaran nokia ise bu nokianın ne büyük olduğunu gösterir.ayrıca windows phone ile iş birliği yapması çok iyi az işlemci ve remla çok iş yapan bir işletim sistemi wp boşuna kasılıp bilip bilmeden yorum yaptığın açık şu anda mobil pazarda en çok ram ve cpu tüketen cihazlar samsung ve androidli cihazlar bunları bile bile hala atıp tutuyorsunuz androidlere 8 gb ramda taksanız sömürür Wp kadar esnek ve hızlı bir mobil işletim sistemi varsada oda Yine nokia ve intelin geliştirdiği Meengo idi onuda nokia zaten bıraktı şimdi samsung ve intell adını tizi yapıp geliştiriyor yani sen bence araştır gülüm boş boş sıkma
Cevapla
ali veli
bu teknoojiyi nokia geliştirmedi, geliştiren firmaya yatırım yapacak.
Cevapla
Misafir
ne kadar apaçi varsa nokia kullanıyor... almam.
Cevapla
Misafir
Nokıa ne kaybettiyse sisteminden kaybetti. symbian telefonları hepimiz biliyoruz allahtan vazgeçti o sistemden. sonra sağ şeritten Windows phone dedi, soldan yardıran android ve ios a ezildi. Kamera der Htc Ultrapixel le ezer. Donanımda kalite açısından on numara olsa da özellik olarak zaten gerilerden geliyo nokıa.. Ben telefon alırken tek kamerasına bakmam o yüzden bu telefon beni bağlamaz ki.. Ben tarayıcı mail ve sosyal senkronizasyona önem veriyorum uygulamalarda vazgeçilmezim e haliyle seçim ya android ya da İOS. ios memur adamı aşar :). Android li S2 m beni terk edene kadar devam... Nokıa bu mantıkla eski prestijini zor kazanır. Adam note serisini bi taraftan ilerletiyo S serisi bi tarafta, Ace bi tarafta, daha alt segment diğer tarafta.Samsung kulvarları doldurmuş ki zaten. Uzun oldu baya umarım nokıa dan birileri okur :D
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.