Mobil

2012 yılı 4. çeyrek telefon satışları açıklandı!

Gartner'ın açıkladığı verilerde Samsung ve Apple'ın hakimiyeti devam ederken, Huawei akıllı telefon satışlarında ilk 3'te yer aldı.

2012 yılı 4. çeyrek telefon satışları açıklandı!

Araştırma ve analiz şirketi Gartner, mobil dünyası için 2012 yılı son çeyrek raporunu açıkladı. Samsung ve Apple’ın mobil dünyasındaki hâkimiyeti devam ederken, 3.’lük yarışı için ise skı bir rekabetin yaşandığını görüyoruz.

İlk olarak akıllı telefon cephesine değinecek olursak, Samsung 64.5 milyon satış gerçekleştirdi. Güney Koreli üretici bir önceki yıla nazaran %85.3’lük bir artış sağladı. Apple ise 43.5 milyon satışla bitirdiği dördüncü çeyrekte bir önceki yıla göre %22.6’lık bir artış sağladı. Akıllı telefon pazarının 3. sırasında ise sürpriz bir isim karşımıza çıkıyor. Son dönemde ülkesi Çin dışında önemli atılımlar gerçekleştiren Huawei, son çeyrekte satışını gerçekleştirdiği 27 milyon telefon ile önemli rakipleri geride bıraktı. Huawei, bir önceki yıl sonuçları ile karşılaştırıldığında %73.8’lik bir artış sağladığı görülüyor.

2012 yılı son çeyrekte genel olarak telefon telefon satışlarını değerlendirdiğimizde ise Samsung'un yine liderliği söz konusu. Yaklaşık 107 milyon telefon satışı gerçekleştiren şirket, bir önceki yıla göre %19.6 büyüme sağlamış. Listenin ikinci sırasındaki Nokia, 85 miyon telefon satışı ile bu alanda hala ne derece iddialı olduğunu gösteriyor. Ancak şirketin bir önceki yılın son çeyreğinde 111 milyon teleffon sattığını hatırlatalım. Apple 43 milyon tefon satışı ile 3. sırada yer alırken, diğer üreticilerin sağlamış olduğu satışlara aşağıdaki tablodan göz atabilirsiniz. 

1360771881_adsiz.png
2012 yılının tamamında satılan telefon sayıları değerlendirildiğinde ise liste başında yine Samsung'u görüyoruz. Geçtiğimiz yıl Samsung tarafından geçilen Nokia, listenin ikinci sırasında yer alırken; Apple ise 130 milyon telefon satışı ile listenin 3. sırasında yer aldı. Yine diğer üreticilerin sergiledikleri satış rakamlarına aşağıdaki tablodan göz atablirisiniz.
1360772608_adsiz.png

Yorumlar
xxx
Isinize nasil geliyisa onu yapiyosunuz elestiri yapilan yorumu yayinlamiyosan ozaman bu isi yapma nokia da ayni kafadan kendi sitesinde isine gelmeyen yorumu yayinlamiyor bu cok adice birsey kardesim herkes beyenecek diye biseyyok elestirmek herkesin en dogal hakki sende iyisini yap senide beyenelim umarim yayinlarsiniz...
Cevapla
teknolojioku
19:14 te yazan misafir kullaniciya: Yorumu tekrar iletir misiniz? Yayinlanmamis yorumlariniz icin [email protected] adresine bilgilendirme iletebilirsiniz.
Cevapla
Misafir
pazarı iyi okuyamayıp nasılsa ne çıkarsak istediğimiz fiyata satarız mantığıyla yanlış ekonomik kararlar alıpta batan çok firma gördük. Bu bağlamda yanlış ata oynayan Nokia ve hala rakibi yokmuş gibi millete satış değerinin yarı fiyatı bile etmeyecek Cihazları kakalayan Apple eninde sonunda mobil sektöründen çekilmek zorunda kalacaklar. Bu anlayışla kaçınılmaz bir son. Doğa Kanunu bu. bunu gören pazarlamacılar ve Ekonomistler Nokia'yıda Apple'ide defalarca uyardılar ve halen uyarmaya devam ediyorlar. sonuçta görünen Köy Klavuz istemez. Bunu artık tüketiciler bile görmeye başladı. Ben sadece malumun ilanını yazıyorum.
Cevapla
misafir
sayin admin dunku bu haber icin dunku yorumumu yayinlamamisiniz lutfen seffaf olun elestirileride yayinlayin habercilik o zaman habercilik olur
Cevapla
QWERTY
Sony nin adi yok:)))) (2012 total tabloda) Su altinda telefon calistirma,karada telefon sat Mrs.Sony :D
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.