1) 4K Video Daha Fazla Yayılacak

Daha şimdiden LG G3 gibi akıllı telefon modelleri 4K (Quad HD – 2,560 x 1,440 piksel) çözünürlükteki ekranlara sahip. Bu seviyeden sonra insan gözünün daha fazlasını ayırt etmesi zaten mümkün değil. Ama 4K ekranları kullanan cihazlar arttıkça, bu özellikte içeriğin üretilmesi, kullanımı ve paylaşımı da artacak. Çünkü daha falza cihaz 4K video oynatır ve işleyebilir hale gelecek. Qualcomm 2018’de 500 milyon adet 4K kullanan cihaz olacağını öngörüyor.

2) Optik Yakınlaştırma,Dijital Olarak Mümkün Olacak

Akıllı telefon kameralarındaki en ciddi sıkıntılardan biri, dijital yakınlaştırma özelliğinin asla optik yakınlaştırma kadar kaliteli sonuç vermemesi. Ama yeni cihazlar için tasarlanmış bir teknoloji bunu değiştrebilir. Biri geniş açıya, diğeri ise telefoto lense sahip iki kameralı telefonlar, gelişmiş görüntü işleme özelliği sayesinde optik yakınlaştırmayı simüle edebilir olacaklar.

3) Ses Kayıt Kalitesi ve Özellikleri Artacak

Daha gelişmi mikrofonlar ve ses işleme özellikleri sayesinde, yeni akıllı telefonlarda video kayıt sırasında sesin nereden geldiği saptanabilecek. İstenirse belli bir ses kaynağı (mesela odakladığınız kişinin sesi) diğer çevresel seslerden gerçek zamanlı şekilde ayrıştırılabilecek.

4) Cihazları Medya Bilgisayarı Yerine Kullanabileceğiz

Şu anda bile akıllı cihazlarımızı kablosuz ağ üzerinde TV veya monitörlere içerik (fotoğraf, video, müzik gibi) yollamak için kullanmak mümkün. Ama gelecek seneden itibaren, yeni işlemciler ile cihazlarımız o kadar güçlenecek ki, özel aparatlar ile onları basit birer ev bilgisayarı gibi kullanabileceğiz. Artık televizyonun yanına ayrı bir mini medya bilgisayarı koymaya gerek kalmaycak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.