Mobil

2020 Şubat ayında akıllı telefon satışları dibi gördü!

Koronavirüs yüzünden akıllı telefon pazarı çok zor günler geçiriyor. Öyle ki salgın yüzünden 2020 şubat ayında akıllı telefon satışları dibi gördü!

2020 Şubat ayında akıllı telefon satışları dibi gördü!

Dünya koronavirüs salgınına yoğunlaşmış durumdayken, birçok Avrupa ülkesi tedbirleri en üst düzeye çıkartmış durumda. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak hızlı bir şekilde bütün dünyaya yayılan salgının etkisi ise yalnızca sağlık anlamında değil. Özellikle yaşlı ve bağışıklık sistemi iyi olmayan insanlar üzerinde daha fazla etkili olan hastalığın azaltılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Kimi ülkeler vatandaşlarını evde kalmaya davet ederken, kimileri ise sokağa çıkma yasağı ve karantina gibi daha sert tedbirler almak durumunda kalıyor. Tabii ki tüm bu tedbir ve söylemler de birçok sektörü olumsuz anlamda etkiliyor. Bu sektörlerden biri de hiç şüphesiz akıllı telefon pazarı.

2020 Şubat ayında akıllı telefon satışları dibi gördü! - Resim : 1

2020 Şubat ayında akıllı telefon satışları dibi gördü!

Açıklanan bazı verilere göre 2020 yılının Şubat ayındaki satışlar, 2019 yılının aynı dönemine oranla %38 azaldı. Bu iki döneme ait satış verileri de paylaşılırken, 99.2 milyonluk satış rakamının 61.8 milyona kadar düştüğü de ifade edildi. Ortaya konan veriler durumun vehametini açıkça gösterse de virüsün yayılma hızının azalması ile beraber satışların hızla artması öngörülüyor.

Son durumu şirketler bazında teker teker ele alacak olursak virüsten en çok zarar gören şirketin Huawei olduğu anlaşılıyor. Çin merkezli üreticinin diğer şirketlere oranla daha fazla zarar görmesindeki temel sebep ise daha önce yaşamış olduğu yan sebepler olarak görülüyor. Öyle ki Şubat ayında Xiaomi, satış rakamlarında Huawei’yi solluyor. Şubat 2020 dönemi itibariyle Samsung ilk sırada yer alırken, Apple Güney Kore merkezli şirketin takipçisi konumunda. Üçüncü sırada Xiaomi, dördüncü sırada Huawei ve beşinci sırada Oppo bulunuyor.

Yorumlar
teknoloji uzmanı
akıllı telefon markalarına sesleniyorum fiyatları düşürün çok yüksek
Cevapla
Gokhan
Yalan haber atmayın şuraya lan qm biz niye göremiyoruz düşüşleri
Cevapla
Misafir
Alicilari faiş fiyatlari ile yeterince somurduler.şimdide olar alicilara gebe kalsin bakalim.kimi kaziklayacaklar bakalim son 1 -1,5 yilda elektronik urunlere abartili zam yapti elektronik firmalari.belki akillari baslarina gelir.hastalik konusundada allah hepimizin yardimcisi olsun bunuda dikkatli olur uyarilara uyarsak sagsaglim atlatacagiz.
Cevapla
Engin Deniz
Milletin önceliği telefon değil.Ben 10000 bin lira verip asla Samsung S20almam Fiyatlar çok pahalı.Bundan sonra hiçbişey eskisi gibi olmayacak.Fiyatları ciddi şekilde aşşağı çekmezlerse de ellerinde patlayacak telefonlar.Sonra iflaslar...Benden öngörüm bu.Bu virüs insanlara büyük dersler verdi.Sadece telefon değil.Diğer teknolojik ürünler de de ciddi satış düşüşleri yaşanacak.
Cevapla
Bize Pahali
Adamlar fahis fiyatla.satmiyorlarki sen bizde ust sinif telefonlara eklenen vergiye bi bak derim
Farih
Yok be abicim, parası olan alır yine, hem o fiyatlar yurt dışında öyle değil, adam asgari ücreti ile en pahalı telefonu zaten alıyor, bizde en az 6 7 aylık maaş,, yıllık telefon satışı 1.6 milyar adet, yani Biizm 30 40 milyonluk piyasa, pek umurlarında da olmaz ayrıca
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.