Mobil

2020'de Dünya nüfusunun %70'i akıllı telefon kullanacak

Akıllı telefon kullanım oranları her geçen gün artıyor.

2020'de Dünya nüfusunun %70'i  akıllı telefon kullanacak

Telekomünikasyon alanında lider altyapı ve servis sağlayıcılarından birisi olan Ericsson'un en son yayınladığı "Mobilite Raporu’na" göre, gelişmiş mobil teknolojiler 2020’ye kadar günlük hayatımızın sıradan bir parçası haline gelecek. Akıllı telefon kullanıcı sayısı iki katından fazla artarak 6,1 milyar’a çıkacak, dünya nüfusunun %70’i akıllı telefon kullanacak ve dünyanın yüzde 90’ı mobil geniş bant ağları ile kapsanacak.

Mobil trendleri kapsamlı olarak değerlendiren rapor, gelişmiş pazarlarda kişi başına düşen cihaz sayısının giderek arttığını gösteriyor. Gelişmekte olan bölgelerde ise, akıllı telefon kullanımı gittikçe artıyor. 2020 yılına kadar bu artışın %80’inin, Asya Pasifik, Ortadoğu ve Afrika’dan geleceği tahmin ediliyor.

2020’de aylık veri kullanımı Kuzey Amerika’da 14 GB’a kadar yükselecek

Rapora göre akıllı telefonlara artan ilgi, veri kullanımında hızlı büyümeyi beraberinde getiriyor. Buna göre akıllı telefon ile veri kullanımının 2020 yılına kadar on kat artacağı görülüyor. Veri trafiğinin yüzde 80'inin, akıllı telefonlar üzerinden elde edileceği ve akıllı telefon başına aylık ortalama veri kullanımının Kuzey Amerika’da 2020 yılına kadar 2,4 GB’tan 14 GB’a kadar yükseleceği raporda yer verilen veriler arasında...

1434441885_rimaqureshiericsson.jpg

Ericsson Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Rima Qureshi konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “Gelişmiş mobil teknolojilerde ve veri kullanımındaki muazzam artış ile akıllı telefonlarla bağlanabilirliğin artışı,  günümüzün “büyük veri” devriminin kapımıza geldiğini bize hissettiriyor. Ericsson olarak burada, telekom operatörleri ve diğer kurumlar için yeni gelir fırsatları yakalamak adına büyük ölçekli dönüşüm potansiyeli görüyoruz. Öte yandan bu potansiyel, rekabetçi ve etkili olmak için uygun maliyetli teslimat konularına odaklanmayı ve yeni iş modellerine açık olabilmeyi beraberinde getiriyor” dedi.

2020’ye kadar 26 milyar adet bağlı cihaz

Raporda, sürekli çeşitlenen uygulamalar, düşen modem maliyetleri ve oluşan yeni iş modellerinin birleşkesi, bağlı cihazların büyümesindeki önemli faktörler olarak öne çıkıyor. Buna ek olarak, uygulamalar için yeni kullanım alanları oluşuyor ve bu da bağlı cihazların daha hızlı gelişmesine olanak tanıyor.  Ericsson’a göre bu minvalde 2020’ye kadar bağlı cihaz sayısı 26 milyar olacak ve bu da 2020yılı için koyulan 50 milyar bağlı cihaz vizonuna doğru ilerlendiğini gösteriyor.

Video, mobil trafiğin yüzde 60’ını oluşturacak, içerikler videoya kayacak

Video tarafında ise, 2020 yılına kadar, mobil video trafiğinin her yıl yüzde 55 büyüyeceği ve bu sürenin sonunda ’video’nun tüm mobil veri trafiğinin yaklaşık yüzde 60'ını oluşturacağı değerlendiriliyor. Büyüme, içeriği elde etme tercihini videodan yana kullananlar ile haber, reklam, sosyal medya gibi online içeriklerin videoya kaymasıyla gerçekleşecek.  

Gelişmiş pazarlardaki mobil geniş bant veri tüketimine bakıldığında, trafiğin önemli bir bölümünün, sınırlı sayıda abone tarafından oluşturulduğu görülüyor. Toplam kullanıcı sayısının %10’unu oluşturan bu yüklü veri kullanıcıları, toplam trafiğin %55’ini elinde tutuyor. Bu kesim arasında video kullanımının yaygın olduğu ve günlük olarak ortalama bir saat video izlendiği tahmin ediliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.