Mobil

2K çözünürlüklü Galaxy S5 sızdırıldı

Samsung'un 2K çözünürlüğüne sahip ve yeni nesil Exynos işlemcili telefonunun detayları geliştirici sayfalarında görüntülendi.

2K çözünürlüklü Galaxy S5 sızdırıldı

Samsung Galaxy S5 ile ile ilgili beklentiler çok büyüktü. 2K ekranların olduğu bir ortamda 2014 yılı amiral gemisi olması beklenen (ama öyle olmayan) Galaxy S5 rakipleri gibi Full HD çözünürlük ile bizlere sunulmuştu. Aslında mobil sektörün her yıl çözünürlük derdine düşmesini kullanıcılar pek anlamlı bulmasada 2K çözünürlük mobil sektörede "amiral gemisi" ismine yaraşır bir donanım oalrak göze çarpıyordu. 

Galaxy S5 ise ne 2K çözünürlüğünde nede 3 GB yada söylendiği gibi 4 GB Ram ile gelmedi. Bundan dolayıda Qualcomm 805 ile birlikte ve LG G3'e rakip olarak Samsung'un Sony'nin birer alternatif model hazırladıkları ile ilgili haberler tüm dünaydan gelmişti. 

Firmalar Galaxy S5 ve Xperia Z2 satışları baltalanmasın diye "böyle bir düşüncemiz yok" tarzında açıklamalarda bulunsalarda işin aslının öyle olmadığı yeni yayınlanan geliştirci sayfalarında detaylandı. 

Project KQ adı verilen bu telefonun Samsung'un kendi ürettiği işlemciyi kullanacağı ortaya çıktı. Exynos 5430'u Qualcomm'un 805'inin karşısında konuçlandıracak olan Samsung yeni işlemcisinde eksik olan 4G modemini İntel tarafından temin edecek gibi görünmekte. 

 Intel XMM7620 LTE modemin 300Mbit / s downlink ve 150Mbit / s uplink kadar hızları destekleyeceği belirtilmekte. Böylece Samsung'un 4G pazarında Qualcomm tekelindende kurtulmuş olacak.

Exynos 5430un genel özellikleri ise şöyle olacak;

  • 2,1 GHz hızında çalışan 4 Cortex A15 ve1,5 GHz hızında çalışan Cortex A7 işlemcinin 8 çekirdeğininde aktif şekilde çalışmasını sağlayan ARM'ın big.LITTLE teknolojisi bu işlemcide de yeralacak.
  • Mali 600 GPU'su 8K UHD (8192 x 4320) piksel videoları oynatabileceği HEVC yüksek verilmli video kodlama özelliği kullanacağı belirtiliyor.
  • "Seiren" adında özel bir ses kodlama çözümünüde bu işlemcide görebileceğiz.

1398177868_intel-modem.png

LG G3'ün 3. çeyrekte Snapdragon 805 ve 2K ekranla geldiği bir ortamda rakiplerininde ellerinin armut toplamayacağını öngörebiliriz. Samsung yaptığı açıklamalarında yeni bir "Galaxy S5" peşinde olmadığında haklı olabilir ama yeni bir "amiral gemisi" peşinde olduğunu bu bilgiler ışığında söylemek ne kadar yanlış olacaktır takdiri size bırakıyoruz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.