Mobil

40 dakikalık 4K video 16 GB iPhone 6S'in tüm hafızasını dolduruyor!

İPhone 6S'in 16 GB'lık versiyonunu almayı düşünüyorsanız bu yazımızı okumadan karar vermemenizi öneririz.

40 dakikalık 4K video 16 GB iPhone 6S'in tüm hafızasını dolduruyor!

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple geçtiğimiz gün en güncel amiral gemisi modelleri iPhone 6S ve iPhone 6S+'ı düzenlediği etkinlikte tanıttı. Her firmanın tanıtımından sonra ürünler hakkında yapılan eleştiriler şimdilerde 16 GB dahili depolama alanına sahip iPhone 6S üzerinde yoğunlaşmış durumda. Bu eleştirilerin sebebi ise 4K video kayıt yapabilen cihazın hafızasının yetmeyecek olması.

Bildiğiniz gibi iPhone 6S modelleri 4K video çözünürlüğü sunan gelişmiş 12-megapiksel kamera ile geldi. Şirketin getirdiği bu yenilik ayriyeten cihaza da ayrı bir yük getiriyor. Çünkü telefonla çekilen fotoğraf veya videoların çözünürlüğü yüksek olunca bellekte kapladığı alanda daha fazla oluyor. Yani MicroSD kart desteği olmayan 16 GB'lık iPhone 6S'te sadece 40 dakikalık bir 4K video kaydı 16 GB boyutuna ulaştığında tatsız bir sürprizle karşılaşmanız muhtemel.

Aslında iOS 9’la gelen bazı avantajlar yok değil. Örneğin önceki sürümde, güncellemeden önce yedeklemelerin yapılabilmesi için en az 4 GB’lık bir alanın olması gerekiyordu. Bu alan, iOS 9 ile 1.3 GB’a çekilmiş durumda. Ayrıca App Thinning (uygulama inceltme) ile indirilen uygulamaların boyutu küçültülebiliyor. Fakat her ne olursa olsun potansiyel alıcılar bir süre sonra hafıza sıkıntısı çekecektir.

1441984057_img20150911180700.jpg

4K video çekimi 1080p'ye oranla önemli ölçüde daha yüksek çözünürlük demek ancak bunun sonucunda da daha fazla depolama alanı gerektiriyor. Örnek vermek gerekirse 30 kare s/n hızında 1080p çözünürlükte 1 dakikalık video sadece 130 MB alan gerektirirken, aynı dakika süreyle çekilen 4K video 375 MB alanı kaplıyor.

Öte yandan 64 GB iPhone 6S modeli ile videolarınızı ve diğer verilerinizi saklamak için biraz daha fazla alana sahip olabilirsiniz. 64 GB'lık modelde yaklaşık olarak 3 saat 4K video çekimi yapabilmeniz mümkün. Zaten tahmin edebileceğiniz gibi, 128 GB'a sahip telefon ile 4K video çekimi yaklaşık 6 saat sürecektir.

Tabii ki, bu sayıların hepsi sadece tahminidir. Her 4K video dakika başına 375 MB alan kaplamıyor olabilir ancak diğer tüm verileride eklediğimizde telefonunuzda kullanılabileceğiniz alan 64 veya 128 GB'tan az olacaktır. Yani burada belirttiğimiz sayılar firmayı kötülemekten ziyade, video kayıt ihtiyaçlarına bağlı olarak size hangi modelin uygun olabileceği konusunda iyi bir karar vermenize yardımcı olmaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.