Bu durum da beraberinde “Ekranda ne yazacak” tartışmalarını getirmişti. Ancak mobil iletişim operatörleri ve cihaz markaları sorunu çözdü. Şirketlere yakın kaynaklardan aldığımız bilgilere göre 1 Nisan’dan sonraki dönemde dünyada ilk kez Türkiye’deki akıllı telefonların ve tabletlerin ekranında '‘4.5G’' yazısı yazacak.

Buna göre önümüzdeki dönemlerde satışa çıkacak yeni model telefon ve tabletlerin yazılımında ufak bir güncelleme yapılmaya başlandı.

1 Nisan’dan sonraki dönemde, bu cihazlara 4.5G ile uyumlu SIM kartla kullanan tüketicilerin ekranında direkt olarak 4.5G yazacak. Bundan sonraki dönemde yeni model bir cihaz almayan, ancak 4.5G uyumlu bir modele sahip olan cihaz sahiplerine ise ufak bir güncelleme paketi sunulacak. Söz konusu güncellemeyi yapan kullanıcıların cihazları da 4.5G’ye uyumlu hale gelecek ve ekranında bu işaret yer alacak. Şirketlerden aldığımız bilgilere göre Apple ve Samsung ile ekran 4.5G yazması için anlaşılmış durumda.

Diğer şirketlerin de kısa bir zamanda yeni teknolojiye uyum sağlaması bekleniyor. Yerli akıllı telefon markaları ise 4.5G yazması için tüm hazırlıklarını tamamlamak üzere. Güncelleme yapılamayan cihazlarda ise 4G veya LTE yazamaya devam edecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.