Mobil

5 inç, telefon boyutunun sınırı mı olacak?

5 inç telefonlardan daha büyük telefonlar görecek miyiz?

5 inç, telefon boyutunun sınırı mı olacak?

2007 yılında insanların eline 3.5 inç bir telefon verdiğinizde ne kadar büyük olduğuyla ilgili yorumlar alırdınız. 4 inç 4,5 inç 5 inç 5,5 inç derken, hikaye her yıl tekrarlanmaya başladı. Büyüyen telefon boyutları ve "tutulmaz" yorumları ve ardından patlayan satışa rakamları..

Galaxy Note bu konudaki başarının en güzel örneklerinden birini sunuyor. Ancak durum telefonlardan çıktı. Phabletlerin boyutları da giderek büyümeye başladı. Tabletlerin minyatürleri olarak düşündüğümüzde gariplik görünmüyor ancak ne zaman ki telefon görüşmelerinde kulağımıza tutuyoruz işte burada bir terslik görüyoruz.

1357984779_the-5-inch-smartphone-is-this-the-end-of-the-screen-size-race.jpg
Şimdi biraz 3.5 inç'ten 5 inç'e giden bu yolun tarihini düşünelim. İlk 4 inç telefon 2010 yılında çıktı. Daha sonra 2011 yılında ilk 4.3 inç telefon ve 2012 yılında 4.7 inç ve şimdi de 2013 yılı itibariyle 5 inç telefonlardaki artışı görüyorsunuzdur.

Ekran boyutları ister istemez gündemden düşmeyen konulardan biri oldu. Akıllara şu soru sıkça geliyor, bu ekran boyutlarının sonu ne olacak? Daha ne kadar büyüyebilir?

5 inç ekranın son ekran boyutu olması için bizim 4 nedenimiz var. Siz de fikirlerinizi yorumlarınızı bırakarak tartışabilirsiniz. Öncelikle phabletler. Neden büyük ekranlı telefon kategorisi gibi bir şeye ihtiyaç duyuldu. Bu konuda insanlar uyarılmalı.

1357984791_iphone-5-v-samsung-galaxy-note-2-thumb-contentfullwidth-jpg.jpg

1920x1080 piksel ekran çözünürlüğü 5 inç ekranda 441ppi yoğunluk sağlar. Bu da Retina için uygun bir sayı. 5 inç ekranda insanlar daha yüksek çözünürlüğe ihtiyaç duymayacaktır. Zaten mükemmel görünen resimlerden kimse şikayet etmez. Ancak ekran 5 inç ekran boyutunu aştıkça insanlar bunu sorgulamaya başlayacak. Daha iyi resim kalitesi için yeni bir teknoloji gelene kadar en iyi bu diyebiliriz.

1357984815_dpitest-jpg.jpg

Ancak yine de bu tam bir kriter sayılmaz. Çünkü bu farkla insan gözünün hemen algılayabileceği farklılıklar değil. Göz görmeyince gönül katlanırmış. Ayrıca bir diğer neden ise, panel artık inceldiği yerden kopacak. Telefonlar daha da inceleyerek ve büyüyerek devam ederse herhangi bir sağlamlıktan bahsetmek zorlaşacak.

Sonuç olarak ekran boyutlarının 5 inçte kalması bir çok açıdan iyi olacak ancak yine de Huawei Ascend Mate gibi 6 inç ekran boyutlarında telefonları da göreceğiz. Ekran boyutlarını rahat bıraktığımız zaman özellikleri konusunda daha iyi şeyler olacağını söyleyebiliriz.

Yorumlar
Misafir
note 2 kullanıyorum ve bundan büyüğü olmamalı belki zor tutuluyor ancak ekran müthiş
Cevapla
ozan
kesinlikle 5 ve 5, 5 inç en maximum boyut olmali dunya bunu kabul etmeli zaten artik boyut telefondan cikip tablete giriyo ben suan note 2 kullaniyorum boyut tam bunun üstü cok abes olur note 3 cikacakmis 6, 3 inç olucakmis o artik telefondan cikip tablet olmus demekdir
Cevapla
ersan
5" de kalir artik ekran buyuklukleri bencede
Cevapla
Misafir
3-4 inç bi tlf + 10 inç tablet. alsan hem daha mantıklı hem daha ucuz olur bence htc
Cevapla
s3
bende öyle diyorum işte. bazı arkadaşlar büyük olunca iyi olacak sanıyolar.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.