Mobil

5 inçlik Full HD ekranlar yoğun talep nedeniyle yetişmiyor

Bu şirket şimdiden yeni nesil paneli için gelen siparişleri karşılamakta zorluk yaşamaya başladı.

5 inçlik Full HD ekranlar yoğun talep nedeniyle yetişmiyor

Sharp firması, akıllı telefonlar hedef alınarak geliştirilen 1920 x 1080 piksel çözünürlüklü LCD ekran üretimine başlayan sayılı firmalardan biri. Ancak şirket şimdiden yeni nesil paneli için gelen siparişleri karşılamakta zorluk yaşamaya başladı.

Yeni gelen haberlere göre; özellikle Tayvan'da Sharp'ın Full HD çözünürlüklü cihazı Aquos Phone SH930W'ya büyük ilgi gösterilince şirket içinde üretim sıkıntılarına neden olmuş. Sharp'ın bu sorunu, Full HD panellerin piyasada yoğunlaşması ile daha da çoğalacak gibi görünüyor.

1357370301_sharpaquosphonesdaslive06.jpg

Şirket, Ekim ayında seri üretime girmişti ve küçük ölçekli en yeni LCD'sini sergilediği teknoloji fuarlarında büyük beğeni toplamıştı. Sharp tedarik problemleriyle uğraşırken, Full HD çözünürlük standardının hızla yaygınlaştığı mobil piyasadaki en önemli ekran tedarikçisi Sony, Toshiba ve Hitachi'nin iş birliğine giderek oluşturduğu Japan Display olma ihtimali yüksek. Çünkü JDI, üç teknoloji devinin yanı sıra Japon hükümeti tarafından da iş gücü anlamında büyük destek alıyor. Şirket, HTC gibi önemli ortaklarla ilk yüksek çözünürlüklü akıllı telefon ekranlarını seri üretimini sorunsuzca yapmıştı.

Digitimes, Sharp tarafından geliştirme çalışmaları sürdürülen IGZO paneller hakkında da önemli detaylar paylaştı. Teknoloji web sitesi, firmanın bu yüksek enerji tasarruflu çözümlerinin üretimindeki problemleri aştığını ve 2013'te IGZO ekranlı yeni bir akıllı telefon satışa sunacağını iddia etti. LCD ekran türünde gelinen son nokta olarak tabir edilebilecek IGZO panellerin Apple ve diğer müşteriler tarafından da kullanılabileceği söyleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.