7 büyük şarj efsanesi - Page 1

Efsane: Sadece telefonunuzla gelen şarj adaptörünü kullanmalısınız

Bu efsanenin telefonunuzun üreticisine daha çok para kazandırmak üzere icat edildiği söylenebilir. Telefon üreticileri, fiyatları pek de ucuz sayılmayacak adaptörleri bizlere satmak konusunda oldukça kararlılar. Gerçek ise doğru özelliklere sahip herhangi bir adaptörün telefonunuza uyacağıdır. Elbette taklit, ucuz şarj adaptörlerini tercih etmenizi söylemiyoruz (bu adaptörler tehlikeli de olabilir) - piyasada kaliteli üçüncü parti şarj cihazları bulmanız mümkün.

7 büyük şarj efsanesi - Page 2

Efsane: Kullanmadan önce pili tamamen doldurun

NiMH ve NiCd pillerin kapasitesini korumak için onları tamamen boşaltıp, yüzde 100'e kadar doldurmamız gerekmekteydi. Bu konudaki kafa karışıklığı ise bazı üreticilerin zaman zaman pilinizi tamamen boşaltmanızı önermesinden kaynaklanıyor. Aslında buradaki amaç, pilinizin ömrünü uzatmak değil, kalan pil miktarını cihazınızın doğru algılamasını sağlamak.


Bugünkü cihazlarımızın çoğunda modern Li-ion piller bulunuyor ve bu piller, tamamen boşaltılmadıklarında daha iyi çalışıyorlar. Bu pilleri tamamen boşaltmak ise pillerin ömründe ve kapasitesinde önemli bir etkiye sahip değil.

7 büyük şarj efsanesi - Page 3

Efsane: Mobil cihazınızı gece şarjda bırakmayın

Efsane: Mobil cihazınızı gece şarjda bırakmayın
Bir süre önce doğru olan bu efsane, pil ve şarj teknolojilerinin gelişmesiyle tamamen geçersiz hale geldi. Eski piller, şarj olduğunu fark edemediği için sürekli şarj, pil ömrünün gerilemesine neden oluyordu. Ancak bugünkü şarj mekanizmaları, telefonunuzun tamamen şarj olmasının ardından pile giden elektrik akımını durduruyor. Bu yüzden uyurken cihazınızı şarjda bırakmanızın sakıncası yok.

7 büyük şarj efsanesi - Page 4

Efsane: Task Killer uygulamaları pil ömrünü uzatır

iOS ve Android, uygulamaların arka planda yapabildiklerini zaten kısıtlıyor. Bu yüzden arka planda ne kadar çok uygulama açıksa, cihazınızın o kadar yavaş olacağı inanışı pek doğru değildir. Arka plandaki uygulamaların piliniz üzerindeki etkisi ise oldukça düşüktür. Dahası RAM'in kullanılması, kullanılmamasından iyidir - bu, RAM'inizin ön-bellek amaçlı kullanıldığını gösterir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.