Mobil

AB'den, ABD'li büyük teknoloji şirketlerine ayar geliyor!

AB, büyük teknoloji şirketlerine karşı “adil rekabeti” sağlamak için kuralları katılaştırma hazırlığında!

AB'den, ABD'li büyük teknoloji şirketlerine ayar geliyor!

ABD'li büyük teknoloji şirketleri ile başa çıkmakta zorlanan Avrupa Birliği, durumu kontrol alabilmek için yeni bir yasa getirmeye hazırlanıyor!

AB'den, ABD'li büyük teknoloji şirketlerine ayar geliyor!

ABD’nin beş büyük teknoloji şirketi Alphabet, Amazon, Facebook, Microsoft ve Apple satış rakamlarının yaklaşık olarak dörtte birini Avrupa’da gerçekleştiriyor.

Dünyanın önde gelen bu teknoloji şirketleri, uzun süredir AB rekabet kurumların hedefinde. Zira bu şirketlerin kendisinden küçük rakipleri, önemli iş alanlarından dışlanmaktan oldukça şikayetçi.

AB'den, ABD'li büyük teknoloji şirketlerine ayar geliyor! - Resim : 1

Financial Times'ın haberine göre; AB Komisyonunun, Avrupa’da pazar hakimiyetleri müşterilerin ve daha küçük şirketlerin çıkarlarını tehdit ediyor durumda ise Alphabet, Amazon, Facebook, Microsoft ve Apple gibi büyük teknoloji şirketlerinin Avrupa operasyonlarını parçalamaya veya satmaya zorlayacak bir yasa tasarısı hazırlığı içinde olduğu belirtildi.

Ayrıca Financial Times'ın bu haberinde, AB Komisyonunun yıl sonuna kadar sunmayı planladığı “Dijital Hizmetler Yasası” ile Facebook ve Twitter gibi şirketlerin sosyal medyada içeriğe ilişkin sorumluluklarını ve yükümlülüklerini artırmak istediğinin bilgisi de yer aldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.