Akıllı telefon devinden şok karar! Üretim bandı tamamen durduruldu

Uzun bir süre mobil oyun dünyasının nabzını tutan akıllı telefon modelleriyle gördüğümüz Lenovo, artık bu defteri tamamen kapatıyor.

Akıllı telefon devinden şok karar! Üretim bandı tamamen durduruldu

Lenovo’nun Legion markalı akıllı telefonlarını sonlandırabileceği haberi geçtiğimiz hafta ortaya çıkmıştı. Şimdi ise, bir Lenovo sözcüsü Android Authority’e yaptığı açıklamada bu durumu onayladı. Lenovo, Legion oyun telefonu işini daha geniş bir iş dönüşümünün ve oyun portföyünün konsolidasyonu olarak kapatıyor.

Lenovo’nun sözcüsü yaptığı açıklamada “Oyun cihazları ve çözümlerinde lider bir marka olarak, Lenovo oyun kategorisini form faktörleri boyunca ileri taşımayı ve küresel oyun topluluğuna en fazla değeri sağlayabileceği yerlere odaklanmayı sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Lenovo, ilk Legion Pro modeliyle 2020’de oyuncu telefonu pazarına giriş yaptı. Legion Phone Duel 2 modeli 2021 yılında piyasaya sürüldü ve Legion Y70 modeli ise geçtiğimiz yılın Ağustos ayında tanıtıldı.

Akıllı telefon devinden şok karar! Üretim bandı tamamen durduruldu

Bu akıllı telefonlar, yan monte edilmiş pop-up özçekim kameraları, özel soğutma fanları ve çift şarj portları gibi yenilikçi özelliklerle donatılmıştı. Lenovo’nun bir tesisinde bazı işçilerin işten çıkarıldığı, diğerlerinin ise Lenovo’nun tablet bölümü gibi iş birimlerine transfer edildiği belirtiliyor.

Lenovo’nun Legion telefonlarından ayrılmasıyla, oyun telefonu endüstrisi ASUS ROG Phone serisi, Nubia Red Magic serisi ve Xiaomi’nin Black Shark telefonları ile sınırlı kaldı. Ancak Black Shark’ın da zorlandığı, ASUS’un ise 13 Nisan’da ROG Phone 7’nin küresel lansmanı için hazırlandığı biliniyor.

Özel oyun telefonları ile ana akım amiral gemisi telefonları arasındaki köprü, donanım performans gücü açısından daralmaya devam ediyor. Bununla birlikte, oyun telefonları hala özel tetik düğmeleri, ısı dağıtma sistemi ve daha fazlası gibi özelliklerle donatılmış durumda.