Mobil

Akıllı telefon fiyatlarına zam yolda

Akıllı telefonlara çok yakında yükselen dolar ve euro kurundan dolayı zam gelebilir. Peki, bu olası zam ne kadar olacak?

Telefon fiyatlarına zam gelebilir

FED'in faizleri 25 baz oranında arttırmasının ardından gözler dolar ve euro cephesine çevrilmişti. Kurlar bu karar sonrası beklenenden de fazla tepki verdi. Gece geç saatlerde 4.03'ü görerek Türkiye tarihinde rekor kıran dolar, sabah saatlerinde 3.96 seviyesinde işlem görmeye başladı. Euro cephesinin ise 4.9 seviyesinde işlem görmesinden sonra akıllı telefonlara olası bir zam gündeme geldi.

Mevcutta satışta olan telefonların ülkemizdeki fiyatı dolar 3.75 seviyesindeyken belirlenmişti. Ancak doların 4.00 ve üzerine çıkması ve bu şekilde devam etmesi durumunda başta akıllı telefonlar olmak üzere A'dan Z'ye tüm teknolojik ürünlere zam gelecek. Peki bu zam ne kadar olacak?

Örneğin; 4.599 TL'ye satılan bir telefon dolar kurunun yeniden hesaplanması ile 4.799 TL seviyesine çıkabilecek. 6.099 TL'lik iPhone X'un fiyatı ise 6.299 TL'ye yükselebilir. Yani telefonlara 150 TL ila 200 TL arasında bir zammın gelebileceğini söyleyebiliriz. 

Akıllı telefon fiyatlarına zam yolda - Resim : 1Son olarak bunların bir varsayım olduğunu doların ateşi düştüğü takdirde zammın söz konusu olmayacağını belirtelim.

Yorumlar
gökay
yakında gelir zam alacaklar elini cabuk tutsun derim an itibari ile dolar 4.17tl 11.04.2018
Cevapla
Yeter!
Zam zam nereye kadar arkadaş, tel fiyatları zaten çok yüksek bu kadar da insafsızlık olmaz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.