Mobil

Akıllı Telefon pazarında kim lider?

En son araştırmayı da ABI Araştırma Şirketi yaptı.

Akıllı Telefon pazarında kim lider?

Apple ve Samsung tablet ve akıllı telefon pazarında birbirleri ile yarışan iki güçlü rakip. Samsung son zamanlarda iyi atılımlar yaparak akıllı telefon pazarında birinciliğe oturdu. Apple'da Samsung'un arkasından ikinci sırada. İki büyük şirket piyasanın büyük bölümünü ele geçirmiş durumda.

1339943744_samsung-vs-apple-lawsuit.jpg

Satış rakamları ile ilgili sürekli araştırmalar yapılıyor ve son araştırmayı da ABI Araştırma Şirketi yaptı. Şirketin hesaplarına göre, Samsung ve Apple, 2012 yılının ilk çeyreğindeki akıllı telefon piyasasından elde edilen kârların toplam olarak %90′ına sahip. Araştırmaya göre bu karı iki şirket piyasanın toplam %55′ine sahipken elde etti.

1339943762_apple-vs-samsung-fight.jpg

ABI araştırma şirketinin açıklamasına göre 2012 ilk çeyrekte satılan telefonların şirketlere göre dağılımı şöyle:

Samsung: 43 Milyon

Apple: 34 Milyon

Nokia: 11.9 Milyon

RIM: 11.1 Milyon

Sony: 7 Milyon

Huawei: 6.8 Milyon

ZTE: 4.9 Milyon

Apple kendi işletim sistemi ios ile bu alanda yarışırken Samsung hem Android hem Windows Phone ile daha geniş bir alanda satışlarını yapıyor. Mantıklı düşünüldüğü zaman Apple Samsung'tan geride olsa da aslında daha başarılı görülüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.