Mobil

Akıllı telefon satışları düştü!

Gartner, 2018'e ait akıllı telefon satış rakamlarını açıkladı. 14 yıl sonra telefon satışlarında ciddi bir düşüş yaşandı. Acaba telefonlara olan ilgi azalıyor mu?

Telefon satışlarındaki düşüş korkutuyor!

Akıllı telefon satışları son 10 yılda adeta altın çağını yaşadı. Ancak 10 yıllık süreçte inanılmaz bir gelişim gösteren telefon pazarı, 2018'in ilk ayında büyük bir darbe aldı. Tam 14 yıldır düşmeyen telefon satışları Gartner'ın son yayınladığı rapora göre düşüş yaşıyor.

Gartner'ın raporuna göre; Samsung 2017'nin son çeyreğinde 74 milyon ünite telefon sattı. Güney Koreli firma 2016'nın son çeyreğinde 76 milyon telefon satmıştı. Pazarın %18.2'sine hakim olan Samsung'u, Apple takip ediyor.

Apple, 2017'nin son çeyreğinde 73 milyon ünite iPhone satışı gerçekleştirdi. Cupertinolu devin 2016'nın aynı döneminde sattığı telefon sayısı 77 milyondu. Apple %17.9 ile pazarda ikinci sırada yer alıyor.

Akıllı telefon satışları düştü! - Resim : 1
Caption

Çin'in yükselen yıldızı Huawei, 2017'nin son çeyreğinde 43 milyon telefon sattı. Huawei, geçen yıl 40 milyon telefon satmıştı. Bu rakamlardan yola çıkarak Huawei'yi olan ilginin arttığını söylebiliriz.

Xiaomi ise 15 milyon olan satışını 2017'nin son çeyreğinde 28 milyona çıkarmayı başardı.

2017'nin son çeyreğinde başlayan düşüş, 2018'de de devam etmesi bekleniyor. Akıllı telefon pazarı tahminlerimize göre 2019 yılında tekrar yükselen bir ivme kazanacaktır.

Yorumlar
sefser
allah askina normal degilmi bu dusus bence daha hizli olmali bile. dusus iphone bir basamakti sonra android olanlar yenilikler. cercevesiz kablosuz sarj falan derken artik son 1-2 basamak . bknz neredeyse butun telefonlar tip ve ozellik olarak birbirlerinin aynisi yarin katlanabilir olani yapip her telefon marka model isimleri halinde birbirisinin aynisi ve fiyatlari farkli olunca kimse yenisine ihtiyac duymayacak.
Cevapla
Webyorum
Bu pahalılıkta hiç şaşırtıcı sonuçlar değil
Cevapla
Ömer
Kazık fiyatlar şişirilmiş donanım ve beş para etmez işletim sistemi piyasanın tamamen durması asıl 2020de olacak
Cevapla
tekno
Sonunda en son modelin üç yıl önceki amiral gemisinden çokta farklı olmadığını daha geniş kitlelerdeki insanlar anlamaya başladı ...darısı yeni nesil gençlerin başına
Cevapla
oturan boga
yüksek fiyat-düşük pil-planlı eskitme üçlüsünden vazgeçsinler yükselir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.