Mobil

Akıllı telefon sektörü alarm vermeye başladı! İşte nedeni!

Teknoloji dünyasının itici gücü olan akıllı telefon pazarı, 2022 yılının dördüncü çeyreğinde çok ciddi bir satış hacmi kaybı yaşadı.

Akıllı telefon sektörü alarm vermeye başladı! İşte nedeni!

Teknoloji denildiğinde akla birçok farklı ürün gelse de bunların en başında şüphesiz akıllı telefonlar vardır. Bünyesinde pek çok önemli markayı bulunduran bu sektör, aynı zamanda teknoloji pazarının da itici gücü konumunda. Ancak ünlü analiz ve araştırma platformu IDC tarafından yapılan son çalışma, 2022 yılının dördüncü çeyreğinde önemli bir ivme kaybı yaşandığını ortaya koydu.

Buna göre 2021 yılının dördüncü çeyreğinde gerçekleşen 367 milyon adetlik satıştan sonra 2022 yılının dördüncü çeyreğinde ise 301 milyon satış gerçekleşebildi.

Akıllı telefon sektörü alarm vermeye başladı! İşte nedeni!

Satış rakamlarını markalar bazında da sıralayan rapora göre, geçtiğimiz yılın genelinde en çok akıllı telefon satan marka Samsung oldu. Dünya genelinde toplam 264 milyon adet akıllı telefon satmayı başaran şirketi izleyen isimse 228 milyon adetle Apple oldu. Listenin üçüncü sırasına baktığımız zamansa, 156 milyon adetle Xiaomi’nin geldiğini görüyoruz.

Bu düşüşün sebeplerine yönelik de bir çalışma yapan platform, ulaştığı bilgilerden hareketle gerilemenin en önemli sebebinin ekonomik sıkıntılar olduğunu düşünüyor. Akıllı telefon kullanıcılarının, mevcut ekonomik koşullar altında telefonlarını yenilemektense bir süre daha aynı telefonla devam etmeyi tercih ettiklerini belirten rapora göre genel satışın gerilemesindeki bir diğer önemli neden ise, tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle isteyen herkesin istediği zamanda aklındaki modele ulaşamaması oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.