Mobil

Akıllı telefon sevkiyatı 300 milyonu aştı, Android açık ara lider

Android ve iOS cephesinde satışlar artarken, diğer platformlarda ise düşüş söz konusu.


IDC, 2014 yılı ikinci çeyrek akıllı telefon sevkiyat raporunu açıkladı. Nisan-haziran dönemini kapsayan süreçte pazarda 300 milyon akıllı telefonun satış işlemi gerçekleşti ve bu sektör için önemli bir dönüm noktası olmuştur. Mobil ekosistemde Android ve iOS’un hakimiyeti dikkat çekiyor. Her iki işletim sistemi pazarın %96.4’ünü (Android % 84,7, iOS % 11.7) elinde bulunduruyor.

Her iki işletim sistemi pazarın büyük bölümünü elinde bulunduruyor olsa da, Android için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Geride bıraktığımız çeyrekte Android işletim sistemine sahip 255.3 milyon akıllı telefon satıldı. Geçen yıl aynı dönemle kıyaslandığında satışlarda ciddi manada artış gözleniyor. Yine geçen yıl aynı dönemde pazarın %79.6’sını elinde bulunduran Android, 2014 yılını gelindiğinde ise bu rakmı %84.7’ye yükseltmeyi başardı.

1408083782_11.jpg

iOS tarafından ise iPhone satışlarındaki artışa rağmen pazar payının düştüğü gözleniyor. Apple ikinci çeyrekte 35.2 milyon iPhone satmayı başardı. İşletim sisteminin pazar payı ise %11.7 olarak kaydedildi. Geçen yıl aynı dönemde bu oran %13 seviyesindeydi.

Windows Phone cephesinde ise hem satışlarda hem de pazar payında düşüş yaşandığı gözleniyor. Geride bıraktığımız çeyrekte 7.4 milyon telefon satılırken pazar payı %2.5 oranında kaldı. Geçen yıl aynı dönemde ise 8.2 milyon akıllı telefon satılmış ve pazar payı %3.4 olarak açıklanmıştı.

BlackBerry cephesinde ciddi bir düşüş yaşanıyor. Geçen çeyrekte sadece 1.5 milyon BlackBerry telefon satıldı. İşletim sisteminin pazar payı ise %1’in altına geriledi. 

kaynak: idc.com

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.