Mobil

Akıllı telefonda büyük ekran sevenler buraya! İşte o telefonlar!

En büyük ekranlı akıllı telefon modellerini sizler için bir araya getirdik!

Akıllı telefonda büyük ekran sevenler buraya! İşte o telefonlar! - Page 1

Akıllı telefon pazarı özellikle de son 15 yıl içinde deyim yerimdeyse çağ atladı. Ekran olayına geçmeden önce bu evrim sürecinden kısaca bahsetmek isterim. Zira bahsedeceğim şeyler yeni kuşağa espri gibi gelecek, diğerlerimiz ise belki de ne günlerdi deyip iç geçireceğiz.

90'lı yıllarda avucumuza zor sığan telefonlar vardı, bu anlamda akla ilk gelen marka ise ericsson telefonlar. Telefonda saat ya da takvim varsa bunu söylerken övünürdük. ''Bu telefonda saat ve takvim özelliği var'' diye. 90'lı yılların sonuna doğru ise kolum kadar anteni olan ve kapaklı olan telefonlar revaçtaydı, bu anlamda ise akla ilk gelen marka muhtemelen motorola olacaktır. O zamanlarda renksiz de olsa, piksellerden oluşan logo (araba, kuş, vb resimler) ekran görüntüsü olan telefonlar ilgi çekiyordu. Bu anlamda ise akla muhtemelen Panasonic marka telefonlar gelecektir.

Sonunda renkli telefonlar 1998 yılında Siemens'in ürettiği Siemens S10 isimli telefon ile hayatımıza girdi. Derken Nokia, ilk antensiz cep telefonu 3210 modeli ile piyasaya damga vurdu ve yıllarca piyasanın tek hakimi oldu.

2011 yılında ise almış olduğum 4.3 inç ekrana sahip Samsung Galaxy S2 modeli için arkadaşlarımın, ''ne yaptın, televizyon mu aldın?'' diyerek dalga geçtiklerini hatırlıyorum :) Zira o zamanlarda telefonun küçük ekranlısı makbuldü.

Ancak günümüzde taşıması ve kullanması her ne kadar zor olsa da büyük ekran kullanmanın avantajları saymakla bitmiyor. Özellikle de phablet denilen modellere eğilim arttı ve üreticiler de bu ihtiyaca cevap vermeye başladı. Yazıyı uzatmamak adına bu ihtiyaçların neler olduğunu değinmeyeceğim, zaten birçoğunu tahmin etmek zor değil.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan şimdi de gelin en büyük ekrana sahip akıllı telefon modellerinin yer aldığı listemize göz atalım.

Not: Listemizi hazırlarken 2020 ve 2021 yılı telefon modellerini dikkate aldık.

İşte en büyük ekranlı akıllı telefonlar!

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.