Mobil

Akıllı telefonlar duygularınıza da el attı

Bu uygulama sizin psikolojik durumunuzu sesinizden belirleyip doktorunuza haber ediyor.


Akıllı telefonlar artık duygularımıza da el attı. Şimdi de İngiltere'de akıllı telefonlar için geliştirilen bir uygulama, kullanıcının duygu durumunu belirleyip, psikologlara, hastalarının gün içindeki ruh hali hakkında ayrıntılı bilgi veriyor.

Xpression adlı uygulama, EI Technologies adlı şirket tarafından geliştirildi ve bu uygulama kullanıcıların sesini analiz ederek duygu durumlarını belli eden değişiklikleri buluyor. Uygulama, bu kişi için, "sakin", "mutlu", "üzgün", "öfkeli" ve "kızgın veya korkmuş" gibi 5 ruh halinden hangisinin geçerli olduğunu belirliyor. Durumundaki değişikliklerin hangi zamanlarda meydana geldiğini de kaydeden uygulama, kullanıcıların psikologlarına bu bilgileri günün sonunda otomatik olarak e-posta ile ulaştırıyor.

1361606259_martphonerf.jpg

Uygulamanın sürekli işlevini göstermesi için uygulamanın her zaman açık durumda tutulması gerekiyor. Kullanıcının sesini, ailesiyle, dostlarıyla, meslektaşlarıyla ve hatta evcil hayvanlarıyla yaptığı konuşmaları her saniye dinleyen uygulama, telefon konuşmalarını da dinliyor. Kullanıcının özel hayatının gizliliğine saygı açısından bu dinlemeler kaydedilmiyor.

Kullanıcıyı sesinden analiz eden Xpression, önce 200 milisaniye uzunluktaki akustik enstantaneleri uzaktaki bir hizmet sağlayıcıya gönderiyor. Burada kişinin duygu durumu otomatik öğrenme sistemi aracığıyla belirlendikten sonra kaydedilmek üzere tekrar uygulamaya geri gönderiliyor. Sistem, sesleri analiz ederek, "yükselme, şiddet, ani düşüşler ve konuşma hızı" gibi faktörlere göre kişinin içinde bulunduğu ruh halini belirliyor.

Geliştirilen uygulamanın klinik denemelerinin bu yıl içinde yapılacağı açıklandı.

Yorumlar
bilent gul
kullanim alani genisletilemez ancak belirli hastalarda kullsnilabilir. bu durum psikoloklari hayli rahatsiz edecek gibi gorunuyor. kimse okadar zaman ayirip gunkuk halini duzenli periodlarda inceletemez
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.