Mobil

Akıllı telefonlarda ilk şarj süresi ne kadar olmalı?

Yeni bir telefon aldım ama kaç saat şarjda bırakacağımı bilmiyorum, ne yapmalıyım?


Yeni bir akıllı telefon aldığınızda ilk sorulan sorulardan biri telefonu kaç saat şarjda tutacağınız sorusudur. Yeni kutusundan çıkardığınız telefonlar genelde %45 oranında şarjlı olarak gelir. Peki telefonunuzu ne kadar şarjda bırakmalısınız?

Telefonu satın aldığınız yer size genelde telefonunuzu 16 saat şarjda bırakmanızı söyler, bu söylemi dikkate almanızı öneririz. 16 saat şarj döngüsü eski telefonlardaki Lityum Polimer bataryalar için geçerlidir. Günümüzde kullandığımız telefonlarda Lityum İon batarya bulunur ve şarj %100 olduğunda batarya akımı keser. Telefonunuzun bataryasının sağlıklı ve daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız şu yöntemleri deneyin.

●Telefonunuzu açmadan veya açtıktan sonra dilerseniz şarjını bitirmeden şarja takabilirsiniz.

●Daha sonra ikinci şarj süresine kadar %5 'in altına inene kadar sarja takmayın. %5'in altına indiğinde yine %100 sarj edin.

●Genel kullanım önerisi olarak bilgisayar gibi cihazlar üzerinden USB port ile sarj etmeyin. Orjinal şarj adaptörü ile şarj edin.

●Ayrıca mümkün olduğunda sarjı sıfırlandıktan sonra sarja takın ki batarya ömrü uzun olsun.

Bu tavsiyeleri dikkate alırsanız telefonunuzun şarj süresi daha uzun ve sağlıklı olacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.